A leander tavaszi ápolása – Mikor kerülhet ki a szabadba a leander?
Kezdjük is azonnal a legfontosabbal, ez pedig az időpont. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy kiviszik a leandert már idő előtt, utána pedig csodálkoznak, hogy nem hoz a növény virágokat, és egyre rosszabbul néz ki. Fontos tudni, hogy a leander -5 Celsius fokig bírja a hideget, de az éjszakai fagyok nagy károkat okozhatnak.
Éppen ezért érdemes egészen addig várni a kivitellel, amíg a nappali hőmérséklet el nem éri a 12-15 Celsius fokot, és éjjel nem kell fagyra számítani. Levegőztetni már korábban is lehet, de csak akkor, ha nappal 12-15 Celsius fok van – éjszakára pedig vigyük be a házba, hogy védve legyen a hidegtől.
Kora tavasszal kezdetben árnyékos helyre tegyük a leandert, mivel a tavaszi napsugarak barna foltokat, égési sérüléseket okozhatnak. Nyáron már mehet a növény napos helyre nyugodtan, sőt, kötelező is napra helyezni, mivel csak ott fog sok virágoz hozni, félárnyékban sokkal gyérebben.
A leander tavaszi ápolása – Szükséges a tavaszi átültetés?
Másik nagy kérdés a leander átültetése körül forog, szükséges vagy nem? A válasz egyszerű: igen, szükség van rá! Gondoljunk csak bele: a leander rengeteg tápanyagot vesz fel, őszre a földje szinte teljesen kifogy az ásványi anyagokból. Ezután következik a tél, amikor is még tovább csökken a talaj tápanyagtartalma. Elérkezik a tavasz, ekkor már szinte teljesen elfogyott minden hasznosítható elem a földjéből.
Éppen ezért érdemes kétévente (fiatal növényeket évente) elvégezni a tavaszi átültetést, melynek során ügyeljünk arra, hogy nagyobb cserépbe és friss földbe kerüljön a leander. Minden átültetésnél két számmal nagyobb cserépbe ültessük, ha pedig elértük a legnagyobb méretet, akkor a felső talajréteget kell kicserélnünk.
A B-típusú virágföld ideális az átültetéshez, de használhatunk kimondottan leander-, vagy mediterrán virágföldet is, ezekben van tőzeg, homok és biohumusz. Ültetés után ne felejtsünk el alaposan öntözni, majd mehet is a növény félárnyékos helyre.