Fontos megjegyeznünk, hogy a leander mérgező növény, ezért minden esetben használjunk gumikesztyűt és hosszú ujjú felsőt, az anyanövényt és a dugványokat is tartsuk távol gyermekektől, illetve háziállatoktól!
Leander szaporítása – Dugvány készítése
Dugványokat készíthetünk fiatal, zöld csúcshajtásokból – erre a vegetációs időszakban kerítsünk sort. Azonban készíthetünk félfás dugványokat is azokból az adott évi új hajtásokból, amik már kezdenek fássá válni. A tapasztalat szerint inkább az első (a zöld hajtáscsúcsos megoldás) a célravezetőbb, ez hamarabb gyökeresedik meg.
Leander szaporítása – A dugványok gyökereztetése
Az anyanövényről szerezzünk dugványokat, ehhez nincs más dolgunk, mint levágni 15-20 centiméter hosszúságú részeket: a vágásokat egy-egy levélhónalj alatt ejtsük. Ha levágtuk, akkor távolítsuk el róla az alsó leveleket, és csak a csúcsán elhelyezkedő leveleket hagyjuk meg. Két lehetőségünk van: vagy azonnal elduggatjuk a levágott részeket, vagy gyökereztető szert tartalmazó vízbe állítjuk – mindkét megoldás jó.
Leander szaporítása – A dugványok ültetése, kiültetés
Szerves anyagokban gazdag, tápdús ültetőkeverékbe, mondjuk komposztba dugtassuk el a levágott növényi részeket. Lehet a dugványok alsó részein apró bevágásokat ejteni, ezzel elősegítve a gyökerek fejlődését. Azzal is meggyorsíthatjuk a dugványok gyökerezését, ha a cserép alá palántamelegítő alátétet teszünk. Készíthetünk továbbá a dugványoknak páradús melegházat, mégpedig úgy, hogy a dugványt cseréppel együtt lefedjük egy nejlonzacskóval.
Ez a nejlonzacskó segít benntartani a nedvességet és gondoskodik a magas páratartalomról, ami elengedhetetlen a gyökerek megfelelő fejlődéséhez. Ha ősszel végezzük a dugványozást, akkor már tavasszal elkészül a gyökeres utód, amit a fagyok elmúltával ki is ültethetünk a szabadba. Remélem, hogy tanácsaink elnyerték a tetszéseteket, és sikerül véghez vinnetek a leander szaporítását, kérlek, segítsétek munkánkat egy szavazattal lentebb!
Hasznos volt számodta a leander szaporításáról szóló cikkünk?