Leander szaporítása
A leander szaporítása – A leander magtokja
Cikkemet azzal kezdtem, hogy mi lehet az a furcsa izé a leanderen, most elmondom: ez nem más, mint a leander magtokja. A leander hüvelyes tokokban érleli a magjait. Egy idő után, általában télre beérnek a magok, megszáradnak, a tokok pedig maguktól felhasadnak. Ekkor pillanthatjuk meg a bolyhos, apró, barna magokat, melyeket feburár-március környékén érdemes elvetnünk.
A leander szaporítása magok segítségével
Azt tudnunk kell, hogy különleges élményekben lehet részünk, mert ezekből a magokból nem feltétlen olyan növényünk lesz, mint az anyanövény, sőt, az egy magtokban lévő magokból is különböző és különleges virágú leandereink lehetnek.
A leander szaporítása – Vízben való gyökereztetés
A vízben kigyökereztetéskor kis tálkákba tegyük a különböző színű leanderekről származó magokat, melyek eleinte a víz felszínén úszkálnak, majd csak a gyökeresedésnél süllyednek le, akkor sem minden esetben. A gyökér megjelenése változó, egy, de akár négy hét is lehet, fajtától függően. Van olyan is, amelyik sosem hajt ki, így nem várjuk feleslegesen a földből való kihajtást.
A leander szaporítása – A magoncok kiültetése
A magoncok akkor lesznek ültetésre alkalmasak, amikor már két levélkéjük van. Elültetésük kézügyességet igényel, óvatosan ültessük mert a kis gyökér letörhet, megsérülhet. Persze ültethetjük a magokat egyből a földbe, állandóan nedvesen tartva előbb-utóbb kibújnak a földből a kis növények.. Tehetünk egy cserépbe vagy ládába a magokat, és amikor már néhány centisek, akkor szétültetjük őket.
Érdekesség, hogy már pár centis korukban látható a különbség köztük, az egyértelműen zöld szár, általában fehéres, esetleg sárga virágot eredményez, a bordós színű szár színes virágot hoz majd. Elmondható, hogy minél sötétebb a szár, annál sötétebb lesz a virág is. Egy videót is mutatok segítségül! A következő oldalon mindent elmondok nektek a leander dugványozásáról, érdemes lapozni egyet!