Leander metszése – Mikor metsszük vissza a leandert?
Csak abban az esetben végezzük tavasszal a metszést, ha a növény állapota úgy kívánja. A tavaszi metszés ugyanis a növekedés kárára lehet, és még az is megeshet, hogy egyetlen virágot sem fogunk látni a növényen. A legideálisabb időszak a metszésre még teleltetés előtt, leginkább szeptember végén, október elején, maximum október közepén. És ha már szóba jött a teleltetés, egy másik cikkünkben részletesen elmondtuk, mit kell tenni a leander eredményes teleltetése érdekében, katt ide és olvasd el te is!
Leander metszése – Hogyan metsszük vissza a leandert?
A növény ágait érdemes minden esetben egy kicsivel a levélhónaljak felett visszametszeni. Hol is találhatóak ezek a részek? A növény azon részéről beszélünk, ahol 3-3 levél kapcsolódik a szárakhoz. Azért érdemes ezen a részen végezni a metszést, mert ezzel a leandert új ágak létrehozására ösztönözzük. Tehát, ahol korábban három levél helyezkedett el, a későbbiekben három új ág fog kifejlődni!
Érdemes hagynunk, hogy az újonnan létrejött ágak nőjenek egy kicsit, majd metsszük vissza ezeket is ugyanúgy a levéltöveknél, ezzel érhetjük el azt, hogy újabb elágazások, és újabb ágak jöjjenek létre ezeken a pontokon. A kialakuló ágak számát tehát ismét megháromszorozhatjuk! Az első metszés helye a növényen kellően alacsonyan kell, hogy legyen, ez fog szolgálni megfelelő alapnak az összes többi kialakuló elágazásnak, az alsó képen nagyon jól szemléltetik az ábrák.
A végeredmény magáért fog beszélni, csak legyünk türelemmel! Nagyon szép, gömbölyű, bokros leandert fogunk kapni, ami telis tele lesz virágokkal. Ha hiszitek, ha nem, minden egyes ágvégen egy-egy fürt virág fog fejlődni tavasszal. Tehát megállapítható, hogy minél több ága van egy növénynek, annál dúsabban fog virágozni! Ha eddig féltél a metszéstől, remélem, hogy idén mindenképpen belevágsz, mert tényleg nagyon megéri!
Mennyire találtad hasznosnak a leander metszéséről szóló írásunkat?
Forrás: Fotók: Schutterstock