Leander metszése - Mikor és hogyan végezzük el a leander metszését?

Leander metszése - Szakértői segítség

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Leander metszése szakszerűen

Leander metszése – Mikor metsszük vissza a leandert? 

Csak abban az esetben végezzük tavasszal a metszést, ha a növény állapota úgy kívánja. A tavaszi metszés ugyanis a növekedés kárára lehet, és még az is megeshet, hogy egyetlen virágot sem fogunk látni a növényen. A legideálisabb időszak a metszésre még teleltetés előtt, leginkább szeptember végén, október elején, maximum október közepén. És ha már szóba jött a teleltetés, egy másik cikkünkben részletesen elmondtuk, mit kell tenni a leander eredményes teleltetése érdekében, katt ide és olvasd el te is! 

Leander metszése – Hogyan metsszük vissza a leandert? 

A növény ágait érdemes minden esetben egy kicsivel a levélhónaljak felett visszametszeni. Hol is találhatóak ezek a részek? A növény azon részéről beszélünk, ahol 3-3 levél kapcsolódik a szárakhoz. Azért érdemes ezen a részen végezni a metszést, mert ezzel a leandert új ágak létrehozására ösztönözzük. Tehát, ahol korábban három levél helyezkedett el, a későbbiekben három új ág fog kifejlődni! 

hirdetes

Érdemes hagynunk, hogy az újonnan létrejött ágak nőjenek egy kicsit, majd metsszük vissza ezeket is ugyanúgy a levéltöveknél, ezzel érhetjük el azt, hogy újabb elágazások, és újabb ágak jöjjenek létre ezeken a pontokon. A kialakuló ágak számát tehát ismét megháromszorozhatjuk! Az első metszés helye a növényen kellően alacsonyan kell, hogy legyen, ez fog szolgálni megfelelő alapnak az összes többi kialakuló elágazásnak, az alsó képen nagyon jól szemléltetik az ábrák. 

A végeredmény magáért fog beszélni, csak legyünk türelemmel! Nagyon szép, gömbölyű, bokros leandert fogunk kapni, ami telis tele lesz virágokkal. Ha hiszitek, ha nem, minden egyes ágvégen egy-egy fürt virág fog fejlődni tavasszal. Tehát megállapítható, hogy minél több ága van egy növénynek, annál dúsabban fog virágozni! Ha eddig féltél a metszéstől, remélem, hogy idén mindenképpen belevágsz, mert tényleg nagyon megéri! 

Mennyire találtad hasznosnak a leander metszéséről szóló írásunkat?

    

Forrás: Fotók: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gombaölo Teldor 500 SC

Gombaölő permetezőszer a szőlő, szamóca, málna, uborka paradicsom, saláta szürkepenészes... Tovább

baromfipestis

tyúkfélék Paramyxovirus okozta járványos betegsége. A kórokozó a gyomorban és a... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem virág