7/2007. (I. 30.) FVM rendelet, mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatás, szõlõtermelési potenciál, szõlõültetvények, borgazdálkodás, borpiac, szõlõtõke, ültetvény

7/2007. (I. 30.) FVM rendelet


a szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és -átállítására vonatkozó szabályozásról


A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdésének c) pontjában, valamint a szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Btv.) 57. § (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának a) és b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:

Fogalommeghatározások
1. § E rendelet alkalmazásában:
a) mûvelési mód: komplex fogalom, amely magában foglalja a tõkeformát, a sor- és tõtávolságot, a termelési szint magasságát és a lombfal magasságát,
b) fajtaváltás: egy vagy két borpiaci évre ütemezetten az adott ültetvényben az intézkedést megelõzõen termesztett fajta cseréje más fajtának vagy a korábbi fajta vírustesztelt klónjának vagy klónkeverékének telepítésével, illetve átoltásával,
c) ültetvény áttelepítése: egy adott terület érvényes telepítési engedéllyel egy vagy két borpiaci év alatt történõ betelepítése a borvidéki tervben elõírt fajtákkal és mûvelésmódok alkalmazásával vagy jobb ökológiai adottságok közé történõ telepítés,
d) tõkepótlás: az ültetvényszerkezetnek megfelelõ tõállomány legfeljebb egy borpiaci év alatt, az ültetvényben meglévõ azonos szõlõfajtával történõ helyreállítása a "támrendszer létesítés/korszerûsítés" intézkedés keretében, a tõkehelyek 100%-ban történõ bepótlásával, az ültetvény támrendszerének létesítésével és korszerûsítésével, ami magában foglalja a felhasznált szaporítóanyag beszerzését, illetve - szükség esetén - a tápanyag biztosítását is,
e) ültetvényleltár: az ültetvény pontos helyét (helység, helyrajzi szám), méretét, a tõállományt és a támrendszer elemeit soronként bemutató nyilvántartás,
f) borvidéki szerkezetátalakítási és -átállítási terv (a továbbiakban: Borvidéki terv): olyan követelményrendszer, ami meghatározza azon termõterületeket és azokat a szõlõfajtákat - ideértve a 10 éves termelési adattal még nem rendelkezõ szõlõfajtákat is -, amelyek termése biztos felvevõ piaccal rendelkezik, és amelyeket a Borvidéki terv készítését megelõzõ 10 év termésének átlagában a borvidéki átlagnál kedvezõbb minõséggel szüreteltek, továbbá amely meghatározza az e szõlõfajták termesztésére irányuló alapvetõ követelményeket, amelyek betartásával jobb minõségû bortermés biztosítható, elõírja a fajtaváltásra, az ültetvény áttelepítésre és a támrendszer létesítés/korszerûsítés intézkedésre vonatkozó követelményeket,
g) egyéni szerkezetátalakítási és -átállítási terv (a továbbiakban: Egyéni terv): a szerkezetátalakítási támogatás igénybevételéhez a kérelmezõ által a következõ egy vagy két borpiaci év alatt megvalósítandó intézkedések összesítése,
h) VINGIS térkép: a szõlõültetvények országos térinformatikai nyilvántartásából (VINGIS) nyomtatott A/3-as formátumú, a kérelemben szereplõ terület pontos térbeli azonosítását biztosító, kiegészítõ szakadatokkal ellátott térképi dokumentum,
i) tõke tenyészterülete: a sortávolság és a tõtávolság szorzata.

Nyilvántartások és jelentések
2. § (1) A termelési potenciálra tekintettel a borpiac közös szervezésérõl szóló 1493/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról szóló 2000. május 31-i 1227/2000/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: bizottsági rendelet) 19. cikkében meghatározott szõlõtermelési potenciálról szóló jegyzék elkészítése a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) feladata. A jegyzék elkészítéséhez a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (a továbbiakban: HNT) a bizottsági rendeletben meghatározott adattartalomnak megfelelõ adatot szolgáltat az MVH részére minden év szeptember 30-ig az adott év július 31-i állapotnak megfelelõen.
(2) A szõlõtermelési potenciálról szóló jegyzéket az MVH minden év október 15-ig megküldi az agrárpolitikáért és az agrár-vidékfejlesztésért felelõs miniszternek (a továbbiakban: miniszter).
3. § (1) A hegybíró minden tudomására jutott, engedély nélküli telepítést, illetve kivágást azonnal jelent az MVH-nak.
(2) Az MVH nyilvántartást vezet az adott borpiaci évben engedély nélkül telepített és kivágott ültetvényekrõl, és az errõl készített jelentést minden év augusztus 31-ig átadja a miniszter részére.

Ültetvénytelepítés és -kivágás
4. § (1) A telepítési, illetve kivágási engedély iránti kérelmet az ültetés, illetve a kivágás tervezett megkezdése elõtt legalább kettõ hónappal kell benyújtani, helyrajzi számonként két példányban a hegybíróhoz.
(2) A telepítési, illetve a kivágási engedély iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani, amit az MVH által kiadott közlemény (a továbbiakban: MVH közlemény) állapít meg.
(3) A kérelem alaki és tartalmi követelményeit a hegybíró megvizsgálja és véleményezi az alábbi szempontok alapján:
a) a kérelemben szereplõ fajták az adott termõhelyen telepíthetõk;
b) a telepítésre tervezett terület ökológiai szempontból alkalmas szõlõmûvelésre;
c) a telepítés megfelel a hegyközségi rendtartásnak;
d) az igazgatási szolgáltatási díjat megfizették;
e) a kérelemhez mellékelték a terület tulajdonosának a szõlõtelepítéshez való hozzájárulását;
f) a kérelem egyebekben hiányos vagy nem tartalmazza a szükséges mellékleteket.
(4) A kérelmet a hegybíró a véleményével együtt 8 napon belül megküldi az MVH-nak.
(5) A szõlõtõkék 25%-ot meghaladó hiányának pótlása vagy átoltása esetén a telepítésre vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerûen alkalmazni.
5. § (1) A telepítést engedélyezõ határozat az ingatlan határától meghatározott ültetési távolságot írhat elõ, ami a közvetlenül érintett tulajdonosok eltérõ megállapodásának hiányában nem lehet kevesebb, mint a sortávolság fele. A határozatokról az MVH nyilvántartást vezet.
(2) A telepítési engedélyt legfeljebb 3 éves idõszakra lehet kiadni.
(3) El kell utasítani a kérelmet, ha
a) bármely szakhatóság az engedély kiadásához nem járult hozzá,
b) a tervezett telepítés nem felel meg a Btv. és az illetékes hegyközségi rendtartás elõírásainak,
c) a 4. § (3) bekezdésében felsorolt feltételek hiányoznak.
6. § (1) Az engedélyes telepítés esetén az ültetés tényét, kivágás esetén pedig annak megtörténtét a befejezéstõl számított 15 napon belül köteles a hegybírónak bejelenteni, aki a bejelentésrõl értesíti a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatalt (a továbbiakban: MgSzH). A bejelentést követõ 30 napon belül az MgSzH ellenõrzi, hogy a telepítés, illetve kivágás megfelel-e az engedélyben foglaltaknak. Az MgSzH az ellenõrzésrõl szóló jegyzõkönyvet megküldi a hegybírónak.
(2) A megvalósult telepítésekrõl, illetve kivágásokról a hegybíró nyilvántartást vezet.

Újratelepítési jogok
7. § (1) Újratelepítési jog az árutermõ borszõlõ ültetvény engedélyezett kivágásával keletkezik.
(2) Az engedéllyel történt kivágást követõen a hegybíró az újratelepítési jog keletkezésérõl igazolást ad ki e rendelet mellékletének megfelelõen. Az újratelepítési jogot a jog keletkezésétõl számított nyolcadik borpiaci év végéig a hegybíró tartja nyilván az ültetvénykataszter részeként.
(3) Ha a kivágás tényét a VINGIS rendszer "kivágott ültetvény" fedvényében a telepítési engedélykérelem benyújtásáig nem rögzítették, és a telepítés a kivágott ültetvény után keletkezett újratelepítési jog felhasználásával történik, a benyújtott kérelemhez a hegybíró csatolja e rendelet melléklete szerinti igazolást.
(4) A kivágott ültetvény nagyságával megegyezõ nagyságú területre vonatkozó újratelepítési jog - ha errõl a felek a közöttük létrejött szerzõdésben eltérõen nem rendelkeznek - a szõlõültetvény használóját illeti meg, amelyet a kivágást követõ nyolcadik borpiaci év végéig használhat fel.
(5) Az újratelepítési joggal rendelkezõ az újratelepítési jogát Magyarországon bárhol, a használatában vagy tulajdonában lévõ szõlõültetvény telepítésére alkalmas földrészleten felhasználhatja.
8. § A kivágást követõ nyolcadik borpiaci év végéig fel nem használt újratelepítési jogok térítésmentesen átkerülnek az MVH által vezetett központi jogtartalékba.
9. § (1) Az újratelepítési jog átruházására irányuló szerzõdéshez be kell szerezni a hegybíró igazolását arról, hogy az átruházó rendelkezik az újratelepítési joggal.
(2) Az újratelepítési jogot átruházó a megállapodást 30 napon belül bemutatja a jogot igazoló hegybírónak, aki ez alapján átvezeti a változást a szõlõültetvény kataszterében. Ha az újratelepítési jogot olyan termelõre ruházzák át, aki más hegyközség területén gazdálkodik, az újratelepítési jogot az új jogosultra illetékes hegybíró által vezetett ültetvénykataszterben is át kell vezetni. Az átvezetés tényérõl a hegybíró igazolást ad ki a jog új tulajdonosának, az átruházónak és az MVH-nak.

A szõlõültetvények szerkezetátalakítása és -átállítása
10. § (1) Szerkezetátalakításnak és -átállításnak (a továbbiakban: szerkezetátalakítás) az alábbi intézkedések minõsülnek:
a) fajtaváltás;
b) ültetvény áttelepítése;
c) ültetvény támrendszerének létesítése és korszerûsítése.
(2) Az egyes intézkedésekhez tartozó támogatási összegeket azok tényleges költségigényéhez igazítottan kell megállapítani.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
arborétumok télen

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...

Agyaggolyók

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...

Karácsonyi cserepes virágok

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...

Mikulásvirág gondozása

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...

Téli borsó vetése

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....

legszebb orchidea fajták

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...

Öreg karácsonyi kaktusz

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...

talajforgatás

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...

vágott karácsonyfa

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...

Ehető karácsonyi dekorációs ötletek

Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre

Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...

Hogyan nevelj amarilliszt

Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás

Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...

Fenyőfa vásár kisokos

Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén

A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...