A leander egy csodaszép növény, ami minden házba, udvarba vagy kertbe mediterrán hangulatot varázsol azonnal. Szép, szép, de nem könnyű bánni vele, pontosan ezért mi minden segítséget megadunk hozzá. Cikkünkben mindent elolvashatsz a leander helyes gondozásával kapcsolatban: locsolás, fényigény, megfelelő talaj…
A leander mérgező növény
Mielőtt még belevágnánk a leander gondozási tanácsadásba, fontos beszélnünk arról, hogy a leander az egyik legmérgezőbb növény! A nerium oleander, köznyelvben leander, egy cserje vagy egy kis fa, amely fenséges rózsaszín, ötkaréjos virágairól és mélyzöld lándzsás leveleiről ismert. Miközben csodaszép a leander az egyik legmérgezőbb, kedvelt kerti dísznövény, ezért ajánlott távol tartani tőle a kisgyermekeket és a háziállatokat. Tünetei igen komolyak lehetnek, émelygéssel, hasmenéssel, heves hányással kezdődik, majd súlyosabb esetben: izomgyengeség, görcsök, szív- és keringési zavarok alakulhatnak ki.
A leander helyes locsolása
Bár a leander szereti a nedves klímát, nem áll ellen a vízelvezetésnek, a túl sok víz pedig könnyen gyökérrothadást okozhat. Ha túl sokat öntözzük a leandert, a levelei megsárgulnak, majd lassan lehullanak, ami befolyásolja a virágzást is. Az öntözés gyakoriságát az évszaknak megfelelően kell meghatározni. Tavasszal és ősszel akkor kell öntözni, amikor a talaj kiszárad, bár a legjobb, ha a talajt folyamatosan nedvesen tartjuk. A nyár egy erőteljes növekedési időszak a leander számára, és egyben a növény virágzási ideje is, amikor a hőmérséklet magas, és a növénynek több vízre van szüksége. Ideális esetben öntözd meg egyszer reggel és egyszer este. Emellett a lombozatra vizet kell permetezni, ami nemcsak a növény hőmérsékletét csökkenti, hanem a levélfelületet is megtisztítja. Télen csökkenteni kell a leander öntözését!