A leander kártevői
A legproblémásabb időszak ilyen szempontból a tél – ha ilyenkor túl melegben tartózkodik, a leandert ellephetik a nedvszívó takácsatkák és a pajzstetvek. A leanderek legfőbb ellenségei a takácsatkák, ezek sajnos könnyedén ellephetik a növényt, ha túl meleg környezetbe kerül vagy, ha nincs megfelelő szellőzés a levelei között. Éppen ezért rendszeresen ajánlott ellenőrizni, különösen akkor, mielőtt téli helyére vinnénk (és amíg ott tartózkodik). Invázió esetén a repceolajból, szappanból és vízből készült keverékkel pusztíthatók el a problémás kártevők.
A leander betegségei - Pseudomonászos rákosodás
Sajnos hazánkban is számolni kell ezzel a betegséggel, amit a Pseudomonas syringae pv. savastanoi okoz. Ha megtámadja a növényt, akkor valamennyi zöld részen apró, pár milliméter nagyságú, feketés színű daganatot láthatunk. A sebeken keresztül hatol be a növénybe, ezért érdemes a sebzéseket kezelni minden esetben, akkor, amikor a leander metszésére sort kerítünk.
A baktériumok terjedését a vízcseppek szétfröccsenése végzik, illetve az ápolásnál használt kés vágólapjára tapadt fertőzött növényi nedvek, éppen ezért a szétterjedése lassú, 6-8 hónap alatt jut el a leander szöveteibe. A probléma az, hogy a fertőzött növény élete végéig fertőzött marad, és minden egyes részében élni fog a baktérium – ebből adódóan nem szabad soha szaporítóanyagot venni róla! Az sem megoldás, ha levágjuk azokat a növényi részeket, amik fertőzöttek, mivel szisztemizálódik a kórokozó a növény részeiben.
A beteg növényeket nem szabad gyakran metszeni, ha pedig elvégezzük a metszést, akkor soha ne használjuk ugyanazt a metszőollót, amivel a többi növényt vágjuk, ugyanis könnyedén megfertőzhetjük az addig egészséges növényeket is. Szerencsére csupán ennyi kártevővel kell számolnunk a leander esetében, ráadásul ezek is el fogják kerülni a növényeinket, ha megtesszük a szükséges lépéseket időben. Sok sikert kívánok mindenkinek a leanderek gondozásához!