Leander betegségei – Ezt kell tennünk a leander betegségei ellen

A leander betegségei

Szélesi Ferenc
hirdetes
Leander betegségei - Védekezési módok

A leander kártevői

A legproblémásabb időszak ilyen szempontból a tél – ha ilyenkor túl melegben tartózkodik, a leandert ellephetik a nedvszívó takácsatkák és a pajzstetvek. A leanderek legfőbb ellenségei a takácsatkák, ezek sajnos könnyedén ellephetik a növényt, ha túl meleg környezetbe kerül vagy, ha nincs megfelelő szellőzés a levelei között. Éppen ezért rendszeresen ajánlott ellenőrizni, különösen akkor, mielőtt téli helyére vinnénk (és amíg ott tartózkodik). Invázió esetén a repceolajból, szappanból és vízből készült keverékkel pusztíthatók el a problémás kártevők. 

 

A leander betegségei - Pseudomonászos rákosodás

Sajnos hazánkban is számolni kell ezzel a betegséggel, amit a Pseudomonas syringae pv. savastanoi okoz. Ha megtámadja a növényt, akkor valamennyi zöld részen apró, pár milliméter nagyságú, feketés színű daganatot láthatunk. A sebeken keresztül hatol be a növénybe, ezért érdemes a sebzéseket kezelni minden esetben, akkor, amikor a leander metszésére sort kerítünk. 

hirdetes

 

A baktériumok terjedését a vízcseppek szétfröccsenése végzik, illetve az ápolásnál használt kés vágólapjára tapadt fertőzött növényi nedvek, éppen ezért a szétterjedése lassú, 6-8 hónap alatt jut el a leander szöveteibe. A probléma az, hogy a fertőzött növény élete végéig fertőzött marad, és minden egyes részében élni fog a baktérium – ebből adódóan nem szabad soha szaporítóanyagot venni róla! Az sem megoldás, ha levágjuk azokat a növényi részeket, amik fertőzöttek, mivel szisztemizálódik a kórokozó a növény részeiben.

 

A beteg növényeket nem szabad gyakran metszeni, ha pedig elvégezzük a metszést, akkor soha ne használjuk ugyanazt a metszőollót, amivel a többi növényt vágjuk, ugyanis könnyedén megfertőzhetjük az addig egészséges növényeket is. Szerencsére csupán ennyi kártevővel kell számolnunk a leander esetében, ráadásul ezek is el fogják kerülni a növényeinket, ha megtesszük a szükséges lépéseket időben. Sok sikert kívánok mindenkinek a leanderek gondozásához! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

egyszikűek (Monocotyledonopsida)

zárvatermők törzsének egyik osztálya. Jellemzőjük a —>szárban szórtan elhelyezkedő... Tovább

fluor (F)

a —>halogénelemekhez tartozó halvány zöldessárga színű, mérgező gáz. Elemi... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem