Az sem lenne mindegy, milyen kutyust tartunk?
Akadtak kutatók, akik a kutyák fajtája szerint kezdtek el vizsgálódni – megállapították, hogy más-más fajtához eltérő adatok kapcsolhatóak. Ezzel kapcsolatban fajta csoportokról beszélhetünk, nem csupán konkrét fajtákhoz tartoznak az adatok.
De mennyivel is csökkentheti egy-egy adott kutyafajta a halál kockázatát? 12 éves periódusra lebontva a pointerek, szetterek rendelkeznek a legnagyobb százalékkal, számszerűsítve ezen kutyafajták 40 százalékkal csökkenthetik az elhalálozás esélyét – velük szemben ugyanakkor a kisebb ölebek, hobbikutyák rendelkeznek a legalacsonyabb százalékkal, náluk ez a szám 15-re tehető.
Közöttük megtalálhatóak a spitzek és ősi típusú kutyák, mint példának okáért a malamut, husky és a pomeranian 28 százalékkal, a retrieverek és spánielek 26 százalékkal, a más kisebb termetű tacskók 24 százalékkal, a schnauzerek és pinscher fajták, mint a buldog, rottweiler 22 százalékkal, a terrierek 19 százalékkal, az agarak 17 százalékkal és a juhászkutyák 16 százalékkal.
Ezek alapján elmondható, hogy egy sportosabb vadászkutya rendelkezhet a legnagyobb egészségvédő hatással szervezetünkre nézve, ennek miértjére viszont még nem végeztek el kutatást.
Az egyedül élőknél létfontosságú
Logikusan a legtöbbet egy magányosan élő emberért tehetik kedvenceink, hiszen az egyedül élőknek 50 százalékkal nagyobb esélyük van a korai halálra, mint azoknak, akik másokkal, aktívabb életet folytatnak, vagyis tagjai egy bizonyos közösségnek. Egy kutya ugyanakkor rendkívül gyorsan képes megszüntetni az egyedüllét negatív hatásait.
Tehát elmondható, hogy négylábúnk hatása változik annak fényében is, hogy gazdája milyen életmódot folytat, egyedül vagy többedmagával él. Nyilván egy játékos kedvenc annak is mosolyt tud majd csalni az arcára, ki magányosan él – és nekik is lesz majd rá a legnagyobb szükségük. A kutyák 11 százalékkal képesek lehetnek csökkenteni gazdáik esélyét az elhalálozásra – azok kapcsán, akik magányosan élnek, ez a szám 33 százalékra tehető.