Akkor kell leszedni a kukoricacsőről, amikor még zöldes-sárgás színű a bajusz, hiszen ha már megbarnult, nem alkalmas a fogyasztásra. Úgy tudjuk a legkönnyebben megállapítani, hogy a bajusz alkalmas a szedésre, hogy a körmünkkel megnyomkodjuk a kukoricacsövet, amennyiben tejhez hasonló nedű folyik ki belőle, nyugodtan begyűjthetjük a kukoricabajuszt. A bajuszból főzött tea hatásosan enyhíti a fájdalmas vesegörcsöket, és amennyiben sokáig fogyasztja valaki, szinte biztosan nem lesz gondja a vesekő-képződéssel, az esetleges homokot, vagy apró köveket kimossa a vesékből.
Mivel erős vizelethajtó hatása van, a kukoricabajusz hozzájárul a méreganyagok távozásához, ezáltal beindítva a testsúlycsökkenést, emellett az érelzáródás, a reuma, és az ízületeket érintő betegségek kialakulásának esélye is kisebb lesz, de a májbetegségekkel szemben is védelmet nyújt.
A recept
Egy evőkanál szárított kukoricabajuszt tegyünk bele egy bögre (240 ml), forrásban lévő vízbe, majd kapcsoljuk ki a gázt alatta és hagyjuk állni 10 percig. Tehetünk bele mézet, naponta 2–3 pohárral kell meginni belőle, hogy élvezhessük csodás hatását. Közvetlenül lefekvés előtt nem ajánlott meginni a teát, mert vizelethajtó.
Tinktúrát is készíthetünk. Ehhez friss bajusz kell használni, amelyet apróra kell felvágni. Majd egy rész kukoricabajuszhoz 10 rész alkoholt kell hozzáadni. Mindezt tegyük egy befőttes üvegbe, majd zárjuk le és tároljuk sötét, hűvös helyen. Időnként rázzunk egyet rajta. Négy hét elteltével szűrjük át egy üvegbe. Ez egy évig eláll, naponta egy negyed, vagy egy fél kiskanállal kell bevenni.