A csemegekukorica, kukorica termesztése örömteli feladat, de a betegségek gyakran veszélyeztethetik termést!

Itt a megoldás! A kukorica betegségei és módszerek a leküzdésükhöz

KZs
hirdetes

A csemegekukorica és a kukorica termesztése népszerű választás a kiskertek és a nagyobb mezőgazdasági területek tulajdonosai számára egyaránt. Ez a növény azonban számos betegséggel szembesülhet, amelyek jelentős kárt okozhatnak a termésben. Ebben a cikkben bemutatjuk a leggyakoribb kukoricabetegségeket és a leghatékonyabb módszereket, amelyekkel megvédhetjük növényeinket.

kukorica betegségei

Kukorica golyvásüszög fertőzése (Ustilago maydis)

A golyvásüszög fertőzés során a kukorica különböző részein – leggyakrabban a csöveken, leveleken és szárakon – nagy, szürkésfehér, daganatszerű képződmények jelennek meg. Ezek a daganatok valójában gombatelepek, amelyek később sötét színűvé válnak, majd kipukkadnak, és spóráikat szétszórják a környezetben, ezzel újabb növényeket fertőzve meg.


A golyvásüszög spórái a talajban és a növényi maradványokban is hosszú ideig életképesek maradnak, és nedves, meleg körülmények között különösen gyorsan terjednek. A fertőzés általában sebzések útján jut be a növénybe, például a szél által okozott sérülések vagy rovarok által ejtett sebek révén.

Kukorica golyvásüszög fertőzése elleni védekezés

Mivel a golyvásüszög elsősorban sérüléseken keresztül fertőz, érdemes minimalizálni a növények sérüléseit. Ezt úgy érhetjük el, hogy kerüljük a növények mechanikai károsítását, és kontrolláljuk a rovarokat, amelyek sérüléseket okozhatnak a növényeken. Amennyiben a fertőzés már megjelent, fontos, hogy a fertőzött növényi részeket azonnal eltávolítsuk és megsemmisítsük, ezzel megakadályozva a betegség további terjedését.

hirdetes

A a mélyszántás vagyis a mélyebb talajforgatás segíthet a spórák eltemetésében, így azok nehezebben jutnak a felszínre, ahol fertőzést okozhatnának. Emellett a talaj jó vízelvezetésének biztosítása is fontos, mivel a túlzott nedvesség kedvez a gombás fertőzéseknek. Továbbá hasznos a fertőzésekkel kapcsolatban, ha eleve ellenálló fajtákat választunk vagy lehetőség szerint vetésforgót alkalmazunk.

Kukoricarozsda (Puccinia sorghi)

A kukoricarozsda egy gombás betegség, amelyet a leveleken megjelenő kis, vörösesbarna foltok jellemeznek. Ezek a foltok idővel nagyobbá válnak, és a levelek elhalásához vezethetnek.

Kukoricarozsda fertőzés elleni védekezés

Az egyik leghatékonyabb módszer a betegség megelőzésére a rozsdaellenálló kukoricafajták választása.  Amennyiben a betegség már megjelent, gombaölő szerek alkalmazása segíthet a fertőzés megfékezésében.

Fuzáriumos csőpenész, más néven csőfuzáriózis a kukoricánál (Fusarium spp.)

A fuzáriumos csőpenész a kukorica egyik leggyakoribb és legveszélyesebb betegsége, amely a csövek elszíneződését és rothadását okozza. A betegség leginkább nedves, meleg időjárás esetén terjed. Gyakran csak a betakarítás után válik nyilvánvalóvá.

Ez a betegség nemcsak jelentős terméskiesést okozhat, hanem a kukorica minőségét is jelentősen rontja, mivel a fertőzött csövekben toxikus anyagok, úgynevezett mikotoxinok halmozódhatnak fel. 

A csőfuzáriózist különböző Fusarium gombafajok okozzák, amelyek a kukoricacsöveken fertőzést okozva a szemek elrothadását idézik elő. A fertőzés következtében a szemek elszíneződhetnek, gyakran rózsaszínes vagy fehéres penészréteg jelenik meg rajtuk.

A betegség elsősorban nedves, meleg körülmények között terjed, és különösen veszélyes, mert a gomba által termelt mikotoxinok (például fumonizin, DON) súlyosan károsíthatják az állatok és emberek egészségét, ha a fertőzött kukoricát felhasználják takarmányként vagy élelmiszerként.

Csőfuzáriózis fertőzés elleni védekezés

A fertőzés megelőzésének egyik legjobb módja a vetésforgó, amely megszakítja a gombák életciklusát. A fertőzött csövek és növényi maradványok eltávolítása és megsemmisítése elengedhetetlen a betegség terjedésének megakadályozására.

Bizonyos esetekben a gombaölő szerek alkalmazása is szükséges lehet. Mivel a csőfuzáriózis gyakran rovarok okozta sérüléseken keresztül fertőzi meg a csöveket, fontos a rovarok, különösen a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa zea) elleni védekezés.

A rovarölő szerek alkalmazása vagy a biológiai védekezés (például parazitoidok bevetése) hatékonyan csökkentheti a fertőzés kockázatát. A korai betakarítás segíthet minimalizálni a csőfuzáriózis kialakulását, mivel a fertőzés gyakran a betakarítás előtt közvetlenül alakul ki. Fontos a szemek gyors és megfelelő szárítása is, hogy megakadályozzuk a gomba további szaporodását.

Kukorica mozaikvírus (Maize dwarf mosaic virus - MDMV)

A kukorica mozaikvírus tünetei közé tartozik a levelek sárgulása és mozaikos mintázata, valamint a növények torzulása és terméshozamának csökkenése.

Kukorica mozaikvírus fertőzés elleni védekezés

A betegség elkerülésének legjobb módja a vírusellenálló kukoricafajták termesztése. A fertőzött növények gyors eltávolítása csökkentheti a vírus terjedését. Mivel a betegséget levéltetvek terjesztik, a rovarok elleni védekezés szintén fontos. A hatékony rovarirtás hasznos a betegségmegelőzésben.

Kukorica hamuszürke szárkorhadása (Macrophomina phaseolina)

A hamuszürke szárkorhadás egy gombás eredetű betegség, amely elsősorban a kukorica szárát támadja meg. A betegség neve a fertőzött szárak jellegzetes, hamuszürke elszíneződésére utal, amely a betegség előrehaladtával egyre nyilvánvalóbbá válik. A fertőzött növények szárai belül üregessé válhatnak, törékennyé válnak, és könnyen eltörhetnek, különösen szeles időben vagy aratáskor.

Ez a betegség sokszor rejtve marad, míg nem túl késő, és jelentős terméskiesést okozhat, ha nem figyelünk rá időben.
A betegség spórái a talajban élnek, és hosszú ideig képesek megmaradni. A fertőzés általában akkor alakul ki, amikor a növények stressz alatt vannak, például szárazság vagy tápanyaghiány miatt. A gomba a növény gyökerein keresztül hatol be, és felfelé haladva fertőzi meg a szárat, ami végül a növény pusztulásához vezethet. 

Hamuszürke szárkorhadás fertőzés elleni védekezés

A növények kiegyensúlyozott tápanyagellátása, különösen a kálium és a nitrogén megfelelő aránya, hozzájárulhat a növények erősebbé tételéhez, így kevésbé lesznek hajlamosak a fertőzésekre. A betegség gyakran akkor jelentkezik, amikor a növények stressz alatt vannak, például szárazság idején.

A megfelelő öntözés segít csökkenteni a stresszt és növelni a növények ellenálló képességét a fertőzéssel szemben. A vetésforgó, az ellenálló fajták választása, a megfelelő öntözés és tápanyagellátás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy megelőzzük a fertőzést és megőrizzük a termést.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

2024-10-03

Őszi magaságyás tipp: 2 népszerű spenót, amit még időben elültethetsz

Két népszerű spenót, amelyeket még pont időben elültethetsz az őszi magaságyásba, hogy friss zöldséget szüretelhess az őszi-téli és a tavaszi szezon során.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ionizáló sugárzás

radioaktív részecskék (radioaktivitás) és elektromágneses sugárzások összessége, amely az... Tovább

alkatrész

a gép legkisebb szerkezeti darabja. A gépeket az a. összeszerelésével alakítják ki; előbb a... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Zöldség