Kovászos uborka készítése – A lényeg, jöjjön a recept!
Helyezzünk egy csokor kaprot a befőttesüveg aljára, majd kezdjük el pakolni az uborkákat. Helyezhetjük őket szépen egymásra, vagy egymás mellé, teljesen mindegy, a lényeg az, hogy egymás mellé legyenek szorítva, mivel a kovászolás folyamán összesnek (tehát el fognak férni). Az uborkák után tegyük bele a fokhagymagerezdeket, a maradék kaprot.
Jöhet a víz! Én langyos vizet szoktam használni, és ebben keverem fel a három evőkanál sót. Ezután öntsük a befőttesüvegbe – ügyelve arra, hogy ne lepje el az uborkákat teljesen. A tetejére helyezzünk szikkadt kenyeret és öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje a kenyeret is.
Kovászos uborka készítése – A kovászos uborka titka
Ha mindennel megvagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint lezárni az üveget egy tányérral vagy csészealjjal, és tegyük ki a szabadba, meleg helyre. Az általános vélekedéssel szemben nem kötelező a napfény, csak a meleg (30 Celsius fok feletti hőmérséklet) – ha nagyon tűz a Nap, akkor tegyük árnyékba a befőttesüveget, így maradnak roppanósak az uborkák!
Egy nap kint lét után szinte biztos, hogy a víz egy része elforr és az uborkák kissé kilógnak az üvegből. Ezért mindenképpen pótoljuk a sós vizet, különben az uborkák kiszáradnak.
Kovászos uborka készítése – Mikor készül el a kovászos uborka?
Időjárástól függően a kovászos uborka három-négy nap alatt készül el tökéletesre – csak és kizárólag kóstolással tudjuk eldönteni, hogy jó-e már, vagy kell még neki egy kis idő. Ne legyünk türelmetlenek, ha szükséges, várjunk, megéri! Ha már tényleg érett, akkor szedjük le róla a kenyeret, és helyezzük tárolóedénybe a finom, ropogós kovászos uborkákat.
A levét véletlenül se öntsük ki, egy szűrőn keresztül töltsük rá az uborkákra. A tárolóedényt zárjuk le és tegyük a hűtőbe. Az így elkészült kovászos uborka 3-4 hétig is friss marad, ha szerencsénk van, még tovább is (de biztos, hogy a 2 hetet sem fogja megérni, mert mindet megeszitek).
Hogy tetszik a kovászos uborka receptje?
Krzysztof Jaracz képe a Pixabay -en.