A körtefa metszése – Hogyan végezzük el a körtefa metszését?
A körtefa gondozása, valamint metszése már a növény ültetésével egy időben megkezdődik. Ekkor kell meghatároznunk a fa magasságát, az elágazással még alig rendelkező csemete magasságát 80-100 centiméterre korlátozzuk, és ennek megfelelően végezzük el a metszést. Ha a fiatal fácska már vásárláskor több ággal rendelkezik, akkor azokat kell eltávolítanunk, amik a talajszinttől 40-50 centiméterre helyezkedik el, valamint azokat, amik 60 foknál kisebb szöget zárnak be.
Ha tavasszal és nyáron végezzük el a metszést, akkor csak és kizárólag könnyű koronaalakító metszést hajtsunk végre, nyár közepén-végén pedig próbáljuk meg teljesen elkerülni a metszést. A befelé növő, egymást keresztező ágakat távolítsuk el, szabaduljunk meg a vízhajtásoktól, a sarjhajtásoktól, valamint a beteg, elhalt, törött, vihartépte ágaktól is.
Az idősebb ágakat is érdemes tövig levágni, így szabad teret kaphatnak az új hajtások. A metszési felületünk enyhén ferde legyen, a vesszőn a rügy felett néhány milliméterre, a rügytől lefelé lejtsen. Dolgozzunk kevés sebzéssel, a sebeket pedig kezeljük fasebkezelő anyaggal.
A körtefa metszése – Szabályok a körtefa metszéséhez
A fiatal körtefák esetében figyeljünk arra, hogy a középső (sudár) hajtás legyen mindig a legmagasabb, hagyjuk magasabban, mint a többi domináns, másodlagos vezérágat. Szellőssebbé tehetjük a fa szerkezetét azzal, ha az oldalágakat nagyobb szögben állítjuk, így sokkal több fény fog bejutni a korona belsejébe – ez pedig azt eredményezi, hogy hamarabb lesz gyümölcsünk, a terméshozam pedig megnő. Ráadásul a szellős ágrendszer segít abban, hogy megelőzzük a betegségeket, valamint abban is, hogy könnyebb legyen a növényvédelem, ugyanis a permetlé akadály nélkül jut majd el minden növényi részhez.
A körtefa metszése – Trükkök a körtefa metszésével kapcsolatban
Érdekesség a körtefával kapcsolatban, hogy természetüknél fogva az ágak egyenesen felfelé törnek, jellegzetes oszlopos koronaformát adva a fának. Később viszont, amikor termőre fordul a fa, a korona elkezd terebélyesedni, szélesedni, a gyümölcsök súlya pedig vízszinteshez közeli helyzetbe is húzhatják az ágakat. Ezt a folyamatot érdemes segítenünk, mégpedig úgy, hogy lefelé húzzuk az ágakat, és kikötjük azokat egy földbe rögzített karóhoz. Remélem, hogy tanácsaimmal tudtam nektek segíteni a körtefa metszésével kapcsolatban, kérdés esetén forduljatok hozzám bátran Facebook-oldalunkon!
Hogy értékelnéd a körtefa metszéséről szóló cikkünket?