Nem is gondolnád, de a lefőzött kávé zacca, amit a legtöbbször csak kidobunk, valójában kiválóan alkalmas a komposztálásra. De hogyan segít a zacc a kertben? Használható-e műtrágyaként? Olvass tovább és tudj meg többet a kávézacc kertben történő újrahasznosításáról!
Komposztálás kávézaccal
A kávéval történő komposztálás nagyszerű módja annak, hogy hasznosítsunk valamit, ami egyébként csak helyet foglalna egy hulladéklerakóban. Ráadásul a komposztálás ezen módja segít a komposzt nitrogénszintjének növelésében. A kávézacc komposztálása épp olyan egyszerű, mint a szemetesbe dobni a zaccot, sőt, még a kávészűrők is komposztálhatóak. Amennyiben a zaccot felhasználod a komposztálás során, ne feledkezz meg arról, hogy ez zöld komposzt anyagnak minősül, így egyensúlyt kell kialakítani némi barna komposzt anyag hozzáadásával.
Kávézacc, mint műtrágya
Azonban a zacc lehetséges felhasználása nem ér véget a komposztálásnál. A kávézaccot a talajra helyezve ugyanis műtrágyaként is lehet hasznosítani, csak azt kell észben tartani, hogy míg a komposzt esetében a zacc plusz nitrogént ad, addig a talajon történő felhasználás esetében ez nem történik meg azonnal.
A kávézacc műtrágyaként való felhasználásának egyik nagy előnye – az újrahasznosításon kívül –, hogy szerves anyagot ad a talajhoz, ami javítja a vízelvezetést, a víz visszatartását és a talajban történő levegőzést. Az ilyen módon felhasznált zacc segíteni fogja a növényi növekedés szempontjából fontos mikroorganizmusok fejlődését és vonzza a gilisztákat.
Sokan azon az állásponton vannak, hogy a kávézacc csökkenti a talaj pH értékét – vagy emeli a savszintjét –, ami jó a savat szerető növényeknek. De ez kizárólag a mosatlan kávézaccra igaz! Ugyanis a friss kávézacc savas, míg a használt kávézacc semleges. Amennyiben átmosod, átöblíted a zaccot, annak pH-ja közel 6,5 lesz és nem befolyásolja a talaj savszintjét.
Ha műtrágyaként szeretnéd használni a kávézaccot, akkor a növények körüli talajon oszlasd el alaposan! Egyébként ez a felhasználási mód a maradék higított kávéval is jól működik. Így kevesebb szemeted lesz, ráadásul nem csak felhasználod a maradékokat, salakanyagokat, de még a növényeid is meghálálják!
Még nincs vége, a cikk a következő oldalon folytatódik!