A tavasz érkeztével már szebb az időjárás, illetve mindenkinek megjön a kedve a kertészkedéshez. Ez az az időszak, ami tökéletes, hogy konyhakerteddel és zöldségeiddel foglalkozz.
A talaj előkészítése a konyhakertben
Annak termékennyé tétele
A tavasz elején vigyen a talajba részben talajtakarót, vagy az őszről megmaradt zöldkomposztot. Próbáld meg elkerülni a szervesanyagtöbbletet. Amennyiben az ősszel tett eljárások elmaradtak, lassú kioldású speciális műtrágyával termékenyítheted meg a földed.
Viszont figyelj oda, ugyanis néhány zöldségnek erre nem lesz szüksége, mint például a hüvelyeseknek (borsónak, babnak), ugyanis ők fel tudják szívni a nitrogént a levegőből. Ugyanígy, a hagymáknál - ők kevésbé hajlamosak a rothadásra, amennyiben szegény talajba vannak ültetve.
Tudtad? Vannak növények melyekre viszont nagyon figyelni kell milyen műtrágyát használunk, például, amik sokkal gazdagabbak káliumban, azok a paradicsomnak kedveznek, vannak, amik nitrogént tartalmaznak többet, illetve a csalán trágyák, melyek a levelesek fejlődésében segíthetnek. A gyökér zöldségek növekedését a foszforban gazdag darabok serkentik.
Tél utána gyomlálás
Ha kerted egész télen csupasz volt, akkor a gyomnövények biztosan remekül fejlődnek benne.
- Az egyéves gyomokat kapával távolítsd el, vág le.
- Az évelőknél figyelj, hogy az eltávolításuk gyökerestől történjen meg, így nem fognak újra fejlődni.
- A vetés előtt gereblyézd át kerted, így kapva egy tökéletes „ágyat” majd a magoknak.
- Egy fekete fólia segíthet hamarabb felmelegíteni a talajt, így már pár hét múlva elvetheted tavaszi növényeidet.
A zöldségtermesztés kezdete
A megfelelő zöldségek kiválasztása
Igyekezz olyan növényeket választani, melyeket az egész család szeret. Ezek lehetnek régebbi, újabb, ismertebb darabok, vagy amiket a boltban már kevésbé találsz meg. A lényeg, hogy úgy válassz, hogy tisztában legyél szükségleteikkel, illetve betegségeikkel, így is már könnyebbé téve gondozásukat – és persze, így a termés is sokkal jobb lesz.
Gondozásuk
Tavasz elején, még vannak zöldségek, melyeket érdemesebb bent elvetnünk. Ezek azok, melyeknek hosszabb időn keresztül van szükségük a meleg, kellemesebb időjárásra – például a padlizsán, paradicsom, paprika.
- Vesd őket egy kisebb cserépbe, a nekik megfelelő talajba.
- Mindnek legyen saját „otthona”, amennyiben a növény 8 – 10 cm-re is megnőhet.
- Mielőtt kertedbe ültetnéd őket át, érdemes egy napot a kinti levegőn töltetniük az átköltözésük hetén.
Ez ugyanakkor már annak is időszaka is, amikor a konyhakertben is elkezdheted a növények gondozását.
- Részesítsd előnyben az egy sorba való vetést. Így egyszerűbb lesz majd a gyomtalanítás, illetve az is, hogy majd megvédd őket, amennyiben véletlenül még a jövőben visszaköszönne a fagyos időjárás.
- A vetést, illetve az átültetést követően bőséggel öntözzük meg növényeinket, hogy mélyen gyökerezzenek majd be. Ahelyett, hogy naponta, és időszakosan öntöznél, igyekezz ezt úgy csinálni, hogy a talaj minél mélyebbre képes legyen magába szívni a folyadékot.
- Ilyenkor a kertészkedés többnyire a locsolásból, a gyomtalanításból és a kapálásból áll. Hogy mennyiszer kell majd ezeket csinálnod, a kertedben lévő talaj elárulja.
- Gondolj arra is, hogy akár a tavaszi esővizet is összegyűjtheted bizonyos tárolókban, így könnyítve az öntözést.