Komposztálás sikeresen - 7 tipp a komposztáláshoz

7 dolog, amit tudnod kell, mielőtt komposztálni kezdesz

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN, NA
hirdetes
Komposztálás eredményesen

4. Aminek nincs helye a komposzthalmon

Idővel az ember hajlamos elkényelmesedni és kevésbé figyelni rá, hogy mit dob a komposztálóba. Azonban vannak olyan dolgok, amiket soha nem érdemes hozzáadni a mixhez. A legtöbb ételmaradékot ugyan nyugodtan használhatod, de húst, állati zsírokat és csontot soha ne tegyél a komposztálóba – ezek nehezebben is bomlanak le, és kifejezetten kellemetlen végeredményekre számíthatsz. Az állati „melléktermékekről” azt gondolná az ember, hogy jó lesz trágyának, de valójában amit kutyád kipottyant magából, annak nincs helye a komposztálóban!

5. Összeállítás és rétegezés

A már említett zöld/nedves és barna/száraz összetevők aránya rendkívül fontos a minőség szempontjából. A legjobb 50/50 arányban használni nedves és száraz anyagokat, de a 60/40 módszer is működhet, ha egy kicsit bátrabbnak érzed magad. A lényeg, hogy mindig legalább annyi, vagy valamivel több zöld anyag legyen a komposztodban, mint száraz!

hirdetes

6. Ne felejtsd el megöntözni

Ahogy az összes többi növénynek, úgy a komposzthalomnak is vízre van szüksége. Öntözd meg rendszeresen, néhány naponta. Ez főleg a különösen száraz időszakokban fontos! Nedvesség nélkül a komposztfolyamat nem tud megfelelően lezajlani. Ha azonban az elmúlt napok kifejezetten esősek voltak, akkor sem kell aggódni, hiszen a korábban említett komposztáló oldalába fúrt lyukak elintézik a vízelvezetést – persze csak ha ügyeltünk rá, hogy egyenesen álljon a láda (erre szintén kitértünk egy korábbi pontban).

7. Forgasd meg!

Heti egy alkalommal javasolt megforgatni a komposztot – lényegében fizikailag megkeverni a komposztáló láda tartalmát. Ezzel kiengeded a beszorult levegőt és biztosítod, hogy a friss oxigén átjárja az egész halmot. Ahogy egy éppen készülő kondér levest, úgy egy éppen komposztálódó halom szerves anyagot sem szabad sokáig magára hagyni. Fontos, hogy még a halom alját is megforgasd, hogy tényleg mindenhol mozogjon egy kicsit!

Összefoglalva

Ha követed ezeket az egyszerű tippeket, akkor néhány hónapon belül gazdag, egészséges komposztot készíthetsz magadnak. Habár ez a folyamat hosszadalmas és munkaigényes, semmi sem olyan hatékony és egészséges, mint egy jó adag organikus trágya! Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy mit komposztálhatsz és mit nem, akkor kattints IDE.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kötőfék

kenderből, hevederből v. szíjból készített, lekötésre alkalmas szerszámdarab. A... Tovább

Flieg-pontszám

a silózott takarmányok minőségét jelölő értékszám. A siló értékelését a... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert