4. Aminek nincs helye a komposzthalmon
Idővel az ember hajlamos elkényelmesedni és kevésbé figyelni rá, hogy mit dob a komposztálóba. Azonban vannak olyan dolgok, amiket soha nem érdemes hozzáadni a mixhez. A legtöbb ételmaradékot ugyan nyugodtan használhatod, de húst, állati zsírokat és csontot soha ne tegyél a komposztálóba – ezek nehezebben is bomlanak le, és kifejezetten kellemetlen végeredményekre számíthatsz. Az állati „melléktermékekről” azt gondolná az ember, hogy jó lesz trágyának, de valójában amit kutyád kipottyant magából, annak nincs helye a komposztálóban!
5. Összeállítás és rétegezés
A már említett zöld/nedves és barna/száraz összetevők aránya rendkívül fontos a minőség szempontjából. A legjobb 50/50 arányban használni nedves és száraz anyagokat, de a 60/40 módszer is működhet, ha egy kicsit bátrabbnak érzed magad. A lényeg, hogy mindig legalább annyi, vagy valamivel több zöld anyag legyen a komposztodban, mint száraz!
6. Ne felejtsd el megöntözni
Ahogy az összes többi növénynek, úgy a komposzthalomnak is vízre van szüksége. Öntözd meg rendszeresen, néhány naponta. Ez főleg a különösen száraz időszakokban fontos! Nedvesség nélkül a komposztfolyamat nem tud megfelelően lezajlani. Ha azonban az elmúlt napok kifejezetten esősek voltak, akkor sem kell aggódni, hiszen a korábban említett komposztáló oldalába fúrt lyukak elintézik a vízelvezetést – persze csak ha ügyeltünk rá, hogy egyenesen álljon a láda (erre szintén kitértünk egy korábbi pontban).
7. Forgasd meg!
Heti egy alkalommal javasolt megforgatni a komposztot – lényegében fizikailag megkeverni a komposztáló láda tartalmát. Ezzel kiengeded a beszorult levegőt és biztosítod, hogy a friss oxigén átjárja az egész halmot. Ahogy egy éppen készülő kondér levest, úgy egy éppen komposztálódó halom szerves anyagot sem szabad sokáig magára hagyni. Fontos, hogy még a halom alját is megforgasd, hogy tényleg mindenhol mozogjon egy kicsit!
Összefoglalva
Ha követed ezeket az egyszerű tippeket, akkor néhány hónapon belül gazdag, egészséges komposztot készíthetsz magadnak. Habár ez a folyamat hosszadalmas és munkaigényes, semmi sem olyan hatékony és egészséges, mint egy jó adag organikus trágya! Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy mit komposztálhatsz és mit nem, akkor kattints IDE.