Rengeteg pénzt és időt spórolhatsz meg azzal, ha kiváló minőségű komposztot készítesz, éppen ezért elhoztam most neked szakértőnk hét remek tanácsát, aminek segítségével te is kiváló komposztot varázsolhatsz!
Biztosan ismerős ez a helyzet: éppen befejezted az ebédedet vagy vacsorádat, és nem tudod, hogy mit kezdj a maradékkal – újra hűteni már nem akarod, ezért vagy kidobod, vagy fogod és kiviszed a kertedbe, hogy a komposztálódba dobhasd. Ez utóbbi bizonyára a legtakarékosabb megoldás, azonban a komposztálás sokkal több mindenből áll, mint néha egy kis maradék ráhajítása a halomra.
Tippek komposztáláshoz
Ha igazán jó minőségű komposztot szeretnénk készíteni növényeink számára, akkor érdemes egy kicsit tájékozódni, mielőtt hozzákezdünk a gyűjtögetéshez – erről szólnak a mostani tippek is!
1. Nincs szükséged hiperszuper komposztáló ládára
A komposztot érdemes tárolni valamiben, ahol „megérhet” a felhasználásra. Azonban sok helyen csillogó-villogó komposztálókat próbálnak majd eladni neked, olyan ígéretekkel, hogy jobb minőségű komposztot készíthetsz majd benne, ráadásul gyorsabban is. Ezeket a megjegyzéseket nyugodtan engedd el a füled mellett!
Akár házilag is készíthetsz magadnak komposztálót. Van egy régi kinti kukád? Akkor van egy teljesen jó komposztáló ládád! Ha letört a teteje, akkor keress valamit, amivel lefedheted és fúrj néhány lyukat az oldalába – kész. Néhány deszkából is készíthetsz magadnak egy kis elkerített komposztálót a kertedben. A lényeg, hogy elegendő levegőt kapjon. Végezetül szabadon is hagyhatod a komposztot kerted egy félreeső részében, azonban ezt csak végső esetben javasoljuk, hiszen a legtöbb állat széttúrhatja azt!
2. Keress a komposztnak megfelelő helyet
Nem mindegy, hogy hová helyezed komposztálódat. Fontos, hogy a tároló egyenesen álljon, és ne dőljön oldalra. Ez persze stabillá teszi azt, és nehezebben dől majd el, de segíti majd a vízelvezetést is Ügyelj rá, hogy a komposztáló rengeteg napfényt kapjon, ezért igyekezzünk olyan helyet találni, ahol nem kerül árnyékba a nap folyamán. A napfény melegének hatására a komposztáló folyamat sokkal gyorsabb lesz!
Ha megtaláltad a tökéletes komposztálót és a helyére is került, a következő lépés a feltöltés. De mi mehet még a halomra az ételmaradékokon kívül? A legbiztosabb módszer, ha úgynevezett „zöld/nedves” (a nitrogén forrása) hozzávalókat, és „barna/száraz” (a szén kedvéért) maradványokat is helyezel bele. Egy minőségi komposzthalomnak mindkét összetevőtípusra szüksége van!