A komposztálás lépései
1. Szerezz barna és zöld alapanyagokat
Egy meleg komposzthalom felépítéséhez várj addig, amíg egy legalább 90cm mély halomra elegendő alapanyag össze nem gyűlik otthonodban. Egy jó komposzthalom úgynevezett zöld (nedves) és barna (száraz) alapanyagokból áll. Ezeket nagyjából egyenlő arányban kell elosztani a halomban – ha a halom túl nyirkos és kezd büdösödni, akkor adj hozzá több száraz alapanyagot, ha pedig túl száraz, akkor értelemszerűen több nedvesre lesz szükség benne.
2. Öntözd meg komposzthalmodat
A halomnak rendszeres öntözésre lesz szüksége, hogy állaga egy nyirkos szivacséhoz hasonlítson. Ügyelj rá, hogy ne használj túl sok vizet, mert azzal elzárod a szellőzését és drasztikusan lelassíthatod a komposztálás folyamatát, vagy akár szét is rohadhatnak alapanyagaid ahelyett, hogy komposztálódnának. Ellenőrizd gyakran a halom hőmérsékletét (60°C körüli ideális), mert az alapanyagoknak egy bizonyos hőfoka van szükségük, hogy gyorsan és alaposan lebontódjanak.
3. Forgasd fel a komposzthalmot
A termőidőszak során oxigént kell biztosítanod a komposzthalom minden rétegének azzal, hogy legalább heti egy alkalommal alaposan átforgatod egy vasvillával. Ezt akkor érdemes elvégezni, amikor a hőmérő 55-65°C közötti értéket mutat. Ezzel elősegíted a halom szellőzését, és megelőzheted, hogy a legaljára került anyagok megrohadjanak és bebüdösödjenek.
4. A komposzt használata
Amikor a komposzt már nem termel hőt, és szárazzá, porhanyóssá válik a kézben, akkor készen áll a felhasználásra. Virágágyásaidat például durván 10-15cm vastagon fedd be vele az ültetési szezon előtt, hogy a tápanyagok a talajba jussanak és felkészítsék azt a virágokra. Készíthetsz továbbá komposztteát is, amivel szintén sokat tehetsz kertedért. Remélem, tudtunk segíteni a komposztálással kapcsolatban, vágjatok bele minél hamarabb, megéri, ebben biztos lehetsz!