A kókusz egy ízig-vérig egzotikus gyümölcs, amivel hazánkban még a nagyobb bevásárlóközpontokban sem sűrűn találkozhatunk. Azonban ha sikerül szert tenned egy egészséges kókuszdióra, akkor némi gondoskodással és rengeteg türelemmel saját magad is felnevelhetsz belőle egy igazi kókuszfát. Mielőtt belevágnál a dolgokba, tudnod kell, hogy a magról (kókuszdióról) nevelt kókuszfának akár hét évre is szüksége lehet, hogy teremni kezdjen. Ráérsz? Akkor itt van minden, amit tudnod kell a kókusztermesztésről!
Általános tudnivalók a kókuszfáról
A kókuszpálma (Cocos nucifera) akár 18-30 méter magasra is megnőhet, és akár három generációnak is képes terméseket biztosítani, kezdve az ültető gazdával. A kókuszpálmának létezik, és törpe változata is. Habár termését kókuszdióként emlegetjük, növénytani szempontból a világ legnagyobb csonthéjas gyümölcsei. A kókuszdiók héja három rétegből áll – ezek az epikarpium (a külső, vékony, kemény héjréteg), a mezokarpium (a második, rostos réteg), és az endokarpium (ami a termés húsát öleli körül).
Ezek alatt található a termés fehér húsa, amit a legtöbben kókuszként ismerünk. A kókuszpálma egy egyszerű megjelenésű, mégis jellegzetesen mutatós növény. Törzse vékony és rendkívül hosszú, ráadásul a talajtól kezdve egészen a csúcsáig szint ugyan azt az átmérőt tartja meg. Levelei (amiből 25-35 darabot növeszt) ernyőszerűen terülnek szét az egyébként csupasz törzs legvégén. Ahogy a kókuszpálma növekszik, alsó levelei elhalnak, és csúcsán újak bújnak elő. A termések szintén a fa csúcsán jelennek meg, a levelek tövénél, a törzs közvetlen közelében.
A kókuszpálma egyik különleges sajátossága, hogy egy évben 13 alkalommal képes virágzani, amelyek során a termésciklus összes fázisa lezajlik (az apró zöld bogyóktól kezdve az érett, szüretelésre kész kókuszdiókig). Némely kókuszfajtát olajtartalmuk, míg másokat cukortartalmuk miatt termesztenek. A legtöbb termesztő a törpe fajtákat kedveli, amelyek habár nem olyan kecsesen magasak, mint teljes méretű rokonaik, sokkal könnyebben szüretelhetők azoknál. A törpe kókuszpálmák 40-60 évig élnek (ami kevesebb, mint a nagyobbak élettartama), de cserébe jobban ellenállnak annak a sárgulással járó betegségnek, ami gyakran végez magasabb rokonaikkal.
A törpe változatok egyik hátránya, hogy fogékonyabbak a rágcsálókra, amelyek felmásznak a lombozatba, és ott egy kényelmes, biztonságos kis kolóniát alakítanak ki maguknak (meggyengítve ezzel a fa termését). Ezt egy törzsre erősített fémgyűrűvel ugyan meg lehet előzni (ezeken a rágcsálók képtelenek fogást találni a mászáshoz), de persze a már fent élősködő állatok ellen ezek mit sem érnek. A következő oldalon mindent elmondok a kókuszpálma ültetéséről, illetve gondozásáról, megéri lapozni egyet!