Réges-régen a kökény kérgét lúgban áztatták, ami kis idő elteltével feketévé vált, ebből sajtokhoz adagoltak kis mennyiséget, hogy azok tartósabbak legyenek, de használták ugyanezt bőrcserzéshez is. Ugyanakkor a gyökerét és a kérgét használták malária gyógyítására is, mivel ezek ereje hasonlít a kininhez (ez gyógyította a legjobban a maláriát).
A kökény leveleit zsenge állapotban kell gyűjteni, májusban (ezek a levelek csak a teljes elvirágzás után jelennek meg). Nem hivatalos leveleinek gyógyító ereje, az viszont tény, hogy orosz tea pótszerként gyakran fogyasztották.
A kökény termése, vagyis a bogyója késő ősszel jelenik meg, és mint ahogyan már említettem, érdemes megvárni a gyűjtésével az első fagyokat. Termésének nagyszerűsége abban rejlik, hogy begyógyítja a sebeket, erősen szorító hatással rendelkezik. Rengeteg vitamint tartalmaz, viszont natúr módon történő fogyasztásának korlátot szab ez a bizonyos szorító hatás. Ilyesfajta hatását mérsékelhetjük néhány konyhatechnikával, készíthetünk belőle mártást, zselét, dzsemet, gyümölcsbort, de még likőrt is. A kökény termését használhatjuk torokfájás, gyulladás, szájüregi seb esetén.
A kökény gondozása, nevelése
Szerencsénk van a kökénnyel kapcsolatban, ugyanis eléggé igénytelen, ebből adódóan könnyen nevelhető növény, ami ráadásul még fagytűrő is. Ültetésnél figyelnünk kell arra, hogy napos, vagy félárnyékos helyre kerüljön, talaj szempontjából pedig jó vízáteresztő képességűt, átlagos kerti talajt válasszunk.
Ültetés után öntözzük többször, a későbbiekben viszont elegendő, ha az eső locsolja (hosszabb száraz időszakokban azért pótoljuk a vízveszteséget), ugyanis közepes vízigényű növény, jól átvészeli a szárazabb időszakokat is. Metszést nem igényel, ha szeretnénk alakítani rajta, akkor ezt kora tavasszal tegyük meg. Sok sikert kívánok mindenkinek a kökény neveléséhez, termesztésével, és ha nem is vágtok bel egy bokor gondozásába, legalább a részeit alkalmazzátok, mivel tényleg szuper egészségesek!