Folytatjuk sorozatunkat, melyben olyan csodanövényeket mutatunk be nektek, amik mára sajnos a feledés homályába távoztak. A kökény is egy ilyen növény, mivel azon ritka fajták közé tartozik, aminek minden részét fel lehet használni, és mégis erre a szomorú sorsra jutott...
Röviden a kökényről
A kökény (Prunus spinosa) a rózsafélék családjába tartozik, azon belül pedig a szilvafélék alcsaládjába, közismert, cserjetermetű növényfaj, ami nem mellesleg a szilva egyik rokona. Népies nevei a következők: boronafa, koronafa, kininfa, kökény, kökönye, tövisfa, zabszilva, ekegúzs. Őshonos Európában Közép-Skandináviáig, a Brit-szigeteken északon Skóciáig, keleten Iránig, Észak-Afrikában pedig az Atlasz-hegységig.
A természetben leginkább a hegyoldalakat, erdőszéleket, cserjéseket, napfényes erdőket kedveli, nagyjából 1500 méteres magasságig találkozhatunk vele. A kökény lombhullató cserje, ami 1-4 méter magasra is megnő, ágai sötétszürkék, hegyes tövisekben végződnek. Növekedése nagyon lassú, és szabálytalan, viszont ennek köszönhetően hosszú életű. A fa gyökerei messzire kúsznak, és gyökérsarj-telepeket képeznek.
Levelei kisméretűek, szórt állásúak, egyszerűek, elliptikusak vagy lándzsásak, szélük aprón fűrészes csipkés, fonákjuk rendszerint molyhos. 1-másfél centiméter átmérőjű, fehér, ötszirmú virágai általában lombfakadás előtt nyílnak. A kökény termése szeptember környékén érik, apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas, éretlen állapotban húsa erősen fanyar. Éppen ezért akkor érdemes gyűjteni, amikor már megcsípte a dér, ugyanis ekkorra megpuhul a gyümölcs, fanyarságából veszít, és íze enyhén édes lesz.
A kökény felhasználása
Mint már említettem, a kökény azon ritka növények közé tartozik, amiknek minden részét fel lehet használni, most nézzük külön-külön, mi mire való! A kökény virágait lombfakadás előtt, áprilisban kell gyűjteni, alig kinyílt állapotban, száraz időben, kocsány nélkül. Ezután sötét helyen, vékony rétegben kiterítve meg kell szárítani.
Virágai szelíd hashajtók, enyhe vízhajtók, anyagcsere fokozók, vértisztítók, idegerősítők, és nem utolsósorban zsírcsökkentők! Érdemes lapozni egyet, mert a következő oldalon beszélni fogok a kökény leveleinek, bogyójának, illetve kérgének felhasználásáról, de azt is elmondom, mi szükséges ahhoz, hogy saját kertünkben, csodaszép kökényünk legyen!