Mulcs fakéregből
Talán a legelterjedtebb mulcs fenyőkéregből készül, ugyanis ez viszonylag könnyűnek számít, ami mozgatása során előnyös, de kezelésével kapcsolatban sem ütközünk különösebben akadályokba. Hátrányai közé tartozik viszont, hogy az alatta lévő talajt enyhén savanyítja, ez pedig egyes növényeket képes negatívan befolyásolni – ezzel ellentétben viszont, amennyiben fenyőfélék, tuják vagy rózsák kapcsán használjuk, ők kifejezetten fognak ennek a tulajdonságának is örülni.
A fakéreg egy idő után le fog majd bomlani, ezzel képes lesz majd pótolni a talaj tápanyagtartalmát. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy időről időre érdemes pótolni majd mulcsunkat.
A fakéregből lehet kapni egyszerű alapkivitelt is, de akár színesebb változatokkal is találkozhatunk – közülük érdemes kiemelni példának okáért a vörös változatokat, amiknek esztétikai jellegük is kiemelkedő pozitív tulajdonságaik mellett.
Kaviccsal való mulcsolás
A kavics talán a legtartósabb anyag, amennyiben mulcsnak használod – szinte „örökké” tart. Ez annyit tesz, hogy az idő során minimálisan változik csupán és tartós fedés készülhet belőle. Amennyiben a mulcsot szeretnénk majd dekorációs jelleggel elhelyezni, a kavics lesz majd a tökéletes választás – rengeteg méretben és színben találkozhatunk vele, így amennyiben megvesszük, már csak képzeletünk szabhat határt kertrendezésünknek.
Nála csupán egy fokkal elegánsabb a kőzúzalék, mely szintén több árnyalatban megtalálható – akad közöttük márványfehér, de akár szürkés, ezüstös árnyalatokban is találkozhatunk vele. Amennyiben egyedibb, extrémebb megoldást szeretnénk, akkor a rózsaszín is szemünk előtt lebeghet, mint opció.
A további anyagot elsősorban konyhakertekben szokták használni, ugyanis azok már sokkal kevesebb dekorációs jelleggel bírnak alkalmazásuk során, így virágágyásokban, előkertekben nem célszerű elhelyezésük. Ide tartozik a faforgács, a szalma vagy a komposzt.