Mulcsolás kapcsán többféle anyagról is beszélhetünk – mégis mindnek megvan a saját, egyedi előnye. Mostani cikkünkből ismerjétek meg Ti is a kővel, fával való mulcsolás előnyeit!
A mulccsal már mindenki találkozott, az is, aki most kezd bele a kertészkedésbe, ha a szót magát nem is ismeri, hamar rá fog jönni, hogy miről is van szó – megtalálhatóak ugyanis szinte bárhol: parkokban, előkertekben, de akár még közterületek dekorációiként is virágágyásokban.
Nem véletlenül ennyire népszerű, hiszen rendkívül sokszor be szokták vetni kert legtöbb pontján. Lényege, hogy valamilyen mulcsanyagot helyeznek ki a dísznövények vagy haszonnövények alá – ez pedig lehet szalma, faforgács, kavics, fakéregzúzalék vagy esetleg egy dekoratívabb jelleggel rendelkező, zúzott kő.
Miért éppen mulcs?
Mint láthattuk rengeteg anyag közül választhatunk – mégis a cél ugyanaz, hogy kevesebb gyomnövény zavarja meg kertünk békéjét. Emellett hőszigetelő funkciójuk is jelentős, ugyanis a nyári időszakban az átmelegedést, a téliben a lehűlést lassítja. Vízgazdálkodás szempontjából sem elhanyagolható, ugyanis az öntözés során a folyadék majd lassabban fog párologni, ami végett növényeink biztosabban, hasznosabban vehetik fel a számukra létfontosságú vízmennyiséget.
Növényeink általa jobban fogják majd viselni a kánikulát, így egy-egy nyaralás kapcsán sokkal biztonságosabb lesz majd magukra hagyni őket, mert az elfelejtett öntözések sem fognak bennük kárt tenni. Amennyiben vihar van is nagyobb hatással bír – az majd nem tudja felverni a mulccsal fedett, sáros földet, így növényeink tiszták maradhatnak.
Mindemellett dekoratív jelleggel is bír, ami miatt szintén előszeretettel használják a kertészek a kert láthatóbb pontjain, akár virágágyásokban is képesek homogén, látványos alapot nyújtani egy-egy kompozíciónak, ezzel is kiemelve dísznövényeink szépségét. Ennek oka, hogy amennyire eltérő anyagokat használhatunk, annyi féle árnyalattal is dolgozhatunk, ha alkalmazni szeretnénk magát a mulcsot.