A kiwano jelentősége
Mint azt mondtam az előző oldalon, a kiwano gyümölcse fogyasztható, szeretik az állatok, de az emberek számára is nagyon fontos. Manapság már nemcsak Afrikában lehet vele találkozni, ugyanis egyre több helyen kezdték meg a termesztését, többek között Ausztráliában, Chilében, Új-Zélandon, illetve az Amerikai Egyesült Államokban. Érdekesség, hogy létezik keserű, valamint nem keserű változata is, azt viszont érdemes tudni, hogy a keserű triterpéneket tartalmaz.
A kiwano jótékony hatásai
A kiwano kiváló A-, B1-, B2-, B5-, B6-, C-, és E-vitamin forrás, emellett találhatunk benne káliumot, vasat és cinket. Kimutatták, hogy a gyümölcsnek antibakteriális hatása van, javítja a vérképet, cukorbetegség ellen is hatékony, enyhíti az egysejtű élősködők okozta tüneteket, ráadásul a gyomor-, és nyombélfekély esetén jótékony védőréteget képez az emésztőrendszerben. A gyümölcs magvaiban linolénsav található, ami véd a szív-, és érrendszeri betegségek ellen, emellett van még benne oleinsav is, ami pedig vérnyomáscsökkentő.
A kiwano felhasználása
A nem keserű változatok általában uborkaízűek, vagy ízetlenek, de találhatunk köztük olyanokat is, amelyek íze ananászra vagy banánra emlékeztet. A kiwanot uborkaként vagy gyümölcsként szokták fogyasztani, az uborkaízűeket savanyítani is lehet. Dél-Afrikában szokás, hogy sütés után kikaparják a gyümölcs húsát, a leveleit pedig megpárolják. Afrika délnyugati részén pedig a szaponin tartalmú gyökeréből főzetet készítenek, és ezt használják fájdalomcsillapításra. A gyökereknek mágikus erőt is tulajdonítanak, összetörik, és zsírral keverve magukra kenik, hogy elkerüljék őket az ártó szellemek.
A kiwano termesztése
Afrikai növényről van szó, tehát meleg és napfény – ez a kulcs a termesztéséhez. Ezenkívül kedveli a laza talajt, a sok vizet, és jó tudni, hogy támrendszert kell létrehoznunk számára. Nagyjából ugyanazokra a dolgokra van szükségünk, mint az uborka esetében, viszont kevesebb a kártevője. A kiwano utóérő, két-három hét alatt érik be szobahőmérsékleten. Elfogyasztásához ketté kell vágnunk a gyümölcsöt, majd kikaparni a belsejét egy kanállal. A magját is meg lehet enni, a gyümölcsöt hozzáadhatjuk gyümölcssalátához, de készíthetünk belőle turmixot is, vagy csak fogyasszuk el magában. Sok sikert kívánok mindenkinek a termesztéséhez és a fogyasztásához!