Rendkívül sok gondot okoznak a szívó-, rágó kártevők kis-, és nagytermelőknek egyaránt. Nem csak a leveleket bántják, hanem a többi növényi részeket is, sőt, ha nem védekezünk időben, hatalmas károkat okozhatnak a termésnek is, főleg gyümölcsfáinkon. Adunk egy-két jó tanácsot a sikeres védekezéshez.
Levéltetvek
A levéltetvek táplálkozásuk során szívogatják a növény leveleit, ettől torzulnak, színeződnek, feketednek, és sokszor a termés éretlenné, fogyaszthatatlanná válik. A levéltetvek a vírusokat átvihetik egyik növényről a másikra is, ezért is fontos a megelőzés és a többi növényünk védelme is. Észrevételük könnyű, mivel jellegzetes, 1-2 mm-es nagyságúak, gyakran szárnyakkal rendelkeznek és nyálkás, ragacsos lesz növényeink levele kártételüktől.
Védekezhetünk ellenük megelőző módon lemosó permetszerekkel, például olajos készítményű növényvédő szerekkel (Vegesol RS, Agrol Plus, Nevikén), vagy ha a megelőzés elmaradt, végezhetünk permetezés felszívódó (Teppeki 50 WG, Pirimor 50WG, Venus 25 WG, Spilan 20SP), illetve kontakt hatású (K1, Sherpa 100 EC) permetszerekkel.
Biológiai úton is védekezhetünk a levéltetvek ellen
- Növénytársítással: A borsfű a babsorokban a leghatásosabb a levéltetvek ellen, A menta távol tartja a legyeket, hangyákat, atkákat és káposztalepkéket, A torma távol tartja a kolorádóbogarakat.
- Csalánlé: ez a készítmény erősíti a növényeket is és a levéltetvek ellen is védelmet nyújt. 1-2 hetente végezzük el a permetezést vele. 0,5 kg szárított csalánt helyezzünk 25-30 liter vízhez, majd erjedésig hagyjuk a vízben, ezután 1 liter/10 liter víz dózisban permetezzük a növényekre.
A levelek korai elszáradását, színeződését, okozhatják a molyok, főleg alma-, körtefáinkon és zöldségeinken, dísznövényeinken jelennek meg. A petékből kikelő hernyók a levélszövetet eszik, a levélereket meghagyják. A kifejlett moly átlagosan két hétig él, ezalatt viszont rengeteg petét rak le.
Védekezés ellenük: növényvédő szerekkel hatásosan védekezhetünk a moly kártevők ellen, zöldség félék permetezésénél adjuk a permetléhez tapadószert, így nagyobb hatást érhetünk el.
Növényvédő szerek: Dimilin 25 WP, Spilan 20 SP, Decis, Venus 25 WG, Calypso 480 SC, Laser, King 10 F.
A pajzstetvek aprók, 2-4 mm nagyságú rovarok, melyek a levelek fonákján és zsenge hajtásokon élősködnek. A növényi szövetek nedveit szívogatják, torzítják a leveleket, melyek idő előtt lehullanak, barnulnak.
Nehéz elpusztítani a pajzstetveket, ezért növényvédő szerekkel permetezzünk.
Alkalmas szerek: Venus 25 WG, Spilan 20 SP
A takácsatkák elszaporodásának kedvez a magas páratartalom és a 25 fok feletti hőmérséklet. A takácsatka támadásnál az érhálózat zöld marad a leveleken. Súlyosabb fertőzés esetén a levelek teljesen elszáradnak. A levelek fonákján finom pókháló található, amelyben a levélre tapadva apró peték vannak.
Védekezhetünk ellenük biológiai úton: ragadozó atkák bevetésével, üvegházakban szellőztetéssel csökkenthetjük a hőmérsékletet, ellenállóbb növények telepítésével.
Növényvédő szerekkel is védekezhetünk takácsatka ellen, például: Nissorun 10 WP, Sanmite 20 WP, Ortus 5 SC, Vertimec 1,8 EC