Sok olyan növény van, ami Kínából származik, mégis nagyon jól érzi magát Magyarországon is, mostani cikkemben egy ilyen csodanövényt mutatok be nektek, ami nem más, mint a kínai lilabogyó!
A kínai lilabogyó bemutatása
A kínai lilabogyó (Callicarpa bodinieri) Kínában őshonos, lombhullató cserje, leginkább októberben lilásra színeződő, fényes bogyótermésével díszít, ami eszméletlenül szép kontrasztot alkot az őszi/téli szürkeséggel. Érdekesség, hogy ez a különleges cserje egy meglehetősen rövid ideig tartó virágzástól eltekintve nagyrészt észrevétlen marad a kert többi, zöld lombú növénye között, ősszel viszont hirtelen a figyelem középpontjába kerül.
Ez pedig annak köszönhető, hogy gyöngyszerű bogyói szépen fokozatosan lilára színeződnek. Ez azért is különleges látványosság, mert a hideg idő beköszöntével a növény megválik csúcsos, ovális levelekből álló lombjától, a csupasz ágakon pedig szembe találjuk magunkat a tömött fürtökben álló, lila bogyókkal. Ilyenkor már nem sok növény díszít, éppen ezért érdemes szereznünk belőle egyet a kertbe!
A kínai lilabogyó gondozása
Érdemes a kínai lilabogyót a kert egyik legnaposabb területére ültetni, oda, ahova süt a Nap legalább napi 6-7 órán keresztül. A növény nagyon szereti a napfényt, ráadásul még csodálatosabban néznek ki a bogyók, ahogy megcsillannak rajtuk a Nap sugarai. Ültetés szempontjából válasszuk tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt számára. Kezdetben több öntözést igényel, a későbbiekben csökkenthetjük a vízadagok számát. Fontos még tudni azt is, hogy a fiatalabb növények érzékenyek lehetnek a fagyra, ezért mindenképp takarjuk tövüket a téli időszakban! A különféle betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló.
A kínai lilabogyó értékei
Leginkább a lila bogyóival díszít, de megemlíteném még az apró, rózsaszínes-lilás virágait is, amiket a nyár derekán hoz. Lombja is mutatós, mely bronzosan zöld, ősszel pedig pirosra színeződik. A lila bogyói nem mérgezők, sőt, nyugodtan megehetjük őket, viszont egyáltalán nem ízletesek, inkább hagyjuk meg a madaraknak, ők nagyon szeretik. A bogyós ágakat le is vághatjuk, és felhasználhatjuk különféle dekorációk készítéséhez. Érdemes két vagy több tövet ültetni belőle egy csoportba, mivel a keresztbeporzással bő termés jár, tehát rengeteg bogyó. Remélem, hogy mindent megtudtatok erről a mesés növényről, szerezzetek párat a kertetekbe mindenképp!