A legtöbb ember tavaszi és nyári projektként tekint a kertészkedésre. A hűvösebb évszakok más dolgokra terelik a figyelmünket, és ilyenkor előszeretettel hanyagoljuk el virágágyásainkat és parcelláinkat, míg az idő (és a talaj) újra melegebbé nem válik.
Azonban még ősszel és télen is számos tennivaló vár azokra kertészekre, akik szeretnének élelmiszereket termeszteni és fel akarnak készülni a következő tenyészidőszakra. Az alábbiakban felsorolunk egy kis feladatlistát, amelyen a hűvös idő beálltával érdemes végigmenni.
Őszi feladatok a kertben – A talajtakaró aranyat ér
A talajtakaró nem csak a gyomok elfojtása és a kert csinosítása céljából hasznos. Ezeken kívül a talaj melegen és nedvesen tartásában is segít. Habár ez nem elegendő ahhoz, hogy az évelők inaktívvá váljanak vagy hogy az egynyáriak elpusztuljanak, a lebomló organikus anyag hőt termel. Egy védelmező talajtakaró réteg segíthet, hogy a gyökerek és hagymák valamivel tovább maradjanak biztonságban a közelgő fagy elől.
Az ősz és a tél továbbá nagyon száraz évszakoknak számítanak a tavaszhoz és a nyárhoz képest. A fedetlen, védtelen talaj sokkal gyorsabban veszít nedvességtartalmából a hidegben, mint a meleg időszakokban. A talajtakaró továbbá védelmet biztosít a különböző áttelelő jótékony állatok számára is.
Őszi feladatok a kertben – Tájékozódj a zónádról
Mielőtt hozzákezdenél bármilyen hideg időszakkal kapcsolatos kertészei projekthez, tisztában kell lenned azzal, hogy a fagy nagyjából milyen mélyre hatol a talajba, illetve hogy várhatóan mikor érkezik az első keményebb fagy a zónádba. Ha nem vagy benne biztos, hogy mely zónába tartozol, érdemes ellenőrizni azt egy USDA zónatérképen, amit ITT találhatsz meg!
Őszi feladatok a kertben – A hagymák kezelése
A hagymákkal elvégzendő feladatok az adott terület klímazónájától függenek, illetve hogy ebből adódóan milyen mélyre jut le a fagy a talajba. A hűvösebb éghajlatokon javasolt felásni és hideg, sötét helyen tartani a hagymákat, míg a fagyok el nem múlnak. Az olyan területeken, ahol a hagymákat biztonságosan a talajban lehet hagyni, szintén érdemes felásni őket, majd szétválogatni, és újra elültetni azokat, amelyek valamilyen karbantartást igényelnek.
Az idő lehűlése után akár új hagymák is ültethetők, de minden esetben győződj meg róla, hogy a körülmények megfelelőek az ültetett növények számára, és hogy elegendő idejük legyen gyökeret növeszteni, mielőtt a hőmérséklet túlságosan alacsonnyá válna. Ilyen esetben érdemes csontlisztet, vagy más alacsony nitrogéntartalmú trágyát szórni az ültető lyuk aljába, hogy valamivel felgyorsítsd a gyökerek növekedését. A következő oldalon folytatom!
Forrás: Fotók: Schutterstock