Az utóbbi évtizedekben az orvvadászok a kihalás szélére sodortak rengeteg állatfajt, köztük sok rinocérosz fajt is, melyeket a szarvukért vadásznak. A szakértők mostanra megállapították, hogy a sokáig veszélyeztetett nyugati fekete rinocérosz kihalt.
Az International Union for Conservation of Nture’s (IUCN) hivatalosan is kihalttá nyilvánította a nyugati fekete rinocéroszt, ezzel újabb orrszarvú alfaj tűnt el a Föld felszínéréről. Az utolsó példányt Nyugat-Afrikában látták még 2006-ban, most viszont már eljutottak addig, hogy kijelenthessék, valószínűleg egyetlen darab sem él sem vadonban, sem fogságban, azonban az északi fehér orrszarvúval egyetemben még a kritikusan veszélyeztetett fajok listáján marad, ahogy a jávai rinocérosz is, amiből nagyjából 30-40 példány élhet vadon Indonéziában.
Az Afrikában élő rinocéroszok száma százezres nagyságrendű volt egészen az 1960-as évekig, azonban utána a mai napig rengeteg faj kerül a kihalás szélére az orvvadászok miatt. A rinocéroszokat szarvukért vadásszák, mivel a keleti kultúrákban, elsősorban Kínában varázslatos, gyógyító és potencianövelő erőt tulajdonítanak a szarvnak. Kevesen tudják azonban, hogy a rinocérosz szarva ugyanolyan anyagból áll, mint az emberek levágott körme. A feketepiacon kilónkénti ára elérheti a 9 millió forintot is, ezáltal egyetlen elejtett rinocérosz szarva nagyjából 50-60 millió forintot ér. Az orvvadászok kitűnően felszereltek-helikopterekkel, csúcstechnológiás fegyverekkel indulnak vadászatra. Ez nem is csoda, mivel bevételükből futja a fegyverzetre és még a nemzeti parkok őreit is le tudják fizetni. Általában a szarvakat levágják, majd az állat testét ott hagyják a dögevőknek. A természetvédő szövetség szerint a szakadék széléről is van visszaút, a déli fehér rinocéroszt a 19. század végi, nagyjából százra becsült populációjáról sikerült felhozni a mai, húszezer körüli élő létszámra.