A kerti mák hűvös éghajlaton érzi magát igazán jól. Forróbb területeken inkább magasabb helyeken, hegyoldalakban szokás termeszteni őket, ahol a tenyészidőszak során nem túl nagy a meleg. Egy 6-7°C-os hőmérsékletesés éjszakánként sokkal ideálisabb, mintha éjjel-nappal ugyan olyan meleg lenne. Ez az éjszakai hőmérsékletesés főleg a növény életének első 8 hetében fontos, amikor a csírázás és az azt követő fejlődés történik.
A kerti mák laza, jó vízelvezetésű talajban érzi magát jól, nagyjából semleges, 7-es pH érték mellett. A sűrűbb, agyagos talaj nem ideális számára, és könnyen lehet, hogy ilyenben nem történik meg a sikeres csírázás. A kerti mák életciklusa a csírázással kezdődik. A magoknak az ültetés után nedvességre van szükségük. Egy kisebb kertben a magokat 13-15 cm-re egymástól érdemes elszórni, nagyobb területeken mechanikus megoldásra, például egy szórógépre, vagy akár egy kifúrt fenekű vödörre.
A csírázási időszakban nappal 10-18°C, éjszakánként pedig 2-7°C ideális a mákok számára. A csírázást elősegíti, ha a magvakat nyirkos, de nem átázott talaj veszi körül, amíg a főgyökér ki nem fejlődik a növényekből, és meg nem jelennek a száron a levelek. Amikor meglátod az első leveleket, akkor tudni fogod, hogy a magvak sikeresen kicsíráztak és gyökeret vertek. A néhány centi magas palánták még nagyon érzékenyek és sérülékenyek – bánj velük óvatosan.
A magvakat az ősz végén vagy kora tavasszal érdemes elültetni. Őszi ültetés esetén fontos elég időt hagyni nekik, hogy száruk néhány centisre nőhessen az első várható hóesés előtt. Télen nyugalmi állapotba kerülnek, tavasszal pedig folytatják a fejlődést. Ne lepődj meg rajta, ha télen néhány kipusztul közülük – ezért érdemes többet ültetni, mint amennyire szükséged lehet. Ideális körülmények között elég mák marad majd életben, a hó ugyanis jó szigetelést biztosít a téli hónapok során.