Előzd meg őket talajtakaróval
Kerted vagy udvarod díszesebb területein egy kis előtervezéssel lehetetlenné teheted a gyomok számára, hogy egyáltalán esélyük legyen felbukkanni. Egy jó talajtakaró növénnyel megakadályozhatod, hogy a gyomok hozzájussanak a túlélésükhöz szükséges napfényhez, vízhez és talajban található tápanyagokhoz. Nézz szét a közelben kapható talajtakaró növények között, és válassz olyat, ami a legjobban illene kertedbe.
Szolarizáld ágyásaidat
Ha nyáron, vagy a tavasz végén néhány ágyásod üresen áll, és melegebb területen laksz, akkor szolarizációval felkészítheted őket az őszi ültetésre. Ezzel megszabadulhatsz a meglévő gyomoktól, és csökkentheted a következő szezonban megjelenők számát is. A megfelelően végzett szolarizáció még a talajban lakozó betegségek és kártevők egy részét is képes elpusztítani.
Mielőtt hozzákezdenél, szántsd fel és gereblyézd meg a talajt, hogy minden szemetet eltávolíts belőle, majd áss egy nem túl mély (nagyjából 20cm-es) árkot az ágyás szélei köré. Fektess le egy átlátszó, vékony műanyag fóliát az ágyásra és helyezd annak széleit az árkokba, amiket az előbb ástál. Hagyd ott a fóliát 4-6 hétig, az után pedig újra szántsd fel az ágyást és egészítsd ki némi komposzttal vagy műtrágyával. Az eredmény egy tiszta, egészséges, tápanyagokkal teli ágyás, ami készen áll az őszi ültetésre.
Tarts csirkéket
A csirkéknek számtalan hasznuk van a friss tojások rendszeres biztosítása mellett – bizony, a gyomproblémára is megoldást jelenthetnek. Kapirgálás közben enyhén fel szántják a talajt. Az ágyások tavaszi előkészítése során ezek a szárnyasok nyugodt szívvel csipkedik ki a földből az évszak elején megjelenő gyomokat és azok magvait, mielőtt még problémássá válhatnának. A nyár végén is érdemes ráereszteni őket a kertre, hogy megtizedeljék a gyomokat és kártevőket, amik veszélyt jelenthetnek a többi növényre.