A gyomok a kertészek életének megkeserítői. Sajnos nem mindig egyszerű eldönteni, hogy melyektől érdemes megszabadulni, és melyek azok, amelyek akár jótékonyak is lehetnek a kert számára.
Általánosságban gyomnak minősíthetünk minden olyan növényt, amik zavarhatják a kertész munkáját, és amiket nem látunk szívesen kertünkben. Ezen gondolatmenet alapján akár a vad ibolyákat is tekinthetjük gyomoknak, habár a legtöbben örülnek, ha egy kis plusz szín „nő” a ház köré. Éppen ezért a gyom egy szubjektív fogalomnak számít, és sokban függ attól, hogy ki mit tűr meg kertjében.
„Gyomok”, amik hasznosak is lehetnek
Pitypang
A pitypangokat szinte bárhol megtaláljuk. Különösen a pázsitokat kedvelik, ezért sokan gyomokként kezelik őket. A pitypangok azonban rettenetesen sokoldalú növények. Leveleiket salátákban is elfogyaszthatjuk és tele vannak A és C-vitaminnal, béta-karotinnal, és számos egyéb jótékony hatású anyaggal, amik elősegítik az emésztést, helyreállítják a vérnyomást és számos kellemetlen egészségügyi probléma tüneteit képesek enyhíteni.
Tyúkhúr
A tyúkhúrt szintén sokan sorolják a gazok közé. Mivel inkább vízszintes irányban terjed, mint felfelé nő, remek talajtakaró is lehet, ráadásul gyulladáscsökkentő hatással is bír. Leveleit teának megfőzve és elfogyasztva különböző emésztőrendszeri problémák is enyhíthetők vele, úgymint a fekélyek és húgyhólyag-fertőzések. Kenőcsnek elkészítve az ekcéma és más bőrbetegséget tünetei is csillapíthatók vele.
Útifű
Ez az ehető fűfajta a pitypanghoz hasonló tápértékkel rendelkezik, ugyanis számos fontos vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. Levelei fiatal, zsenge korukban a legfinomabbak – a teljesen kifejlett, sötétebb levelek íze inkább keserűbb. Olajban megsütve igazi finomságként fogyaszthatók, kenőcsként pedig felületi sérülések kezelhetők vele.
Nagy csalán
Habár mindig óvatosan kell bánni velük (sokunknak erről életre szóló gyerekkori tapasztalatink vannak), a nagy csalánok teaként vagy egyéb módon elkészítve kifejezetten finomak tudnak lenni. Párolás vagy főzés hatására az apró tüskéik lehullanak, ami pedig hátramarad, az egy nagy csomag tápanyag és vitamin, beleértve olyan ásványi anyagokat is, amelyeket mesterséges vitaminokon kívül máshol nem igazán találhatsz meg.
Kövér porcsin
A kövér porcsint általában a régi járdák repedési között találod meg – lényegében bárhol találkozhatsz vele. A porcsin szára, levelei és virági is ehetőek akár nyersen, salátában, vagy enyhén megpirítva. Elfogyasztásával A, C és E-vitaminokat vihetsz szervezetedbe, nem is beszélve az olyan ásványi anyagokról, mint a vas, a magnézium, a kalcium és a kálium. Próbáld nem összetéveszteni a látszólag nagyon hasonló kutyatejjel, ami jóval vékonyabb, mint a porcsin és tejszerű nedvet tartalmaz.
Lóhere
A lóhere egy vadon termő gyom, amit akár teának is el lehet készíteni. A legkeresettebb mind közül a réti here, mert különösen magas tápértékkel rendelkezik. Tele van C-vitaminnal, kalciummal, magnéziummal, káliummal és számos egyéb fontos tápanyaggal is. Izoflavonokat is tartalmaz, amelyek vízben oldódó vegyületek, és az ösztrogénkehez hasonlóan működnek. Éppen ezért hatékonyak a hőhullámok és a PMS kezelésére, továbbá csökkentik a csontritkulás kialakulásának veszélyét és javítják a vérkeringést is, hogy csak néhány pozitívumot említsünk. Most pedig nézzük a haszontalan gyomokat, és az ellenük való védekezést, a következő oldalon folytatom!