5. Rosszkor ültetsz – leggyakoribb kertészhibák
A legtöbb zöldség ültetési ideje tavasszal érkezik el, de hogy azon belül pontosan mikor, az nagyban függ az adott fajta hidegtűrésétől. Egyesek már az olvadást követően is mehetnek a kertbe, míg a melegkedvelő zöldségeket (például paradicsom) csak akkor melegebb időben érdemes elültetni, különben nem maradnak meg. Néhány zöldséget már a tél végén érdemes megindítani házon belül (ilyen például a saláta is), mert túl meleg időben keserűvé válhatnak és elfonnyadhatnak. Az USDA zónák tanulmányozásával általában megbecsülheted, hogy mikor milyen zöldségeket érdemes elültetni, de a legbiztosabb, ha egy helyi kertészettől kérsz tanácsot ezzel kapcsolatban.
6. Túl kevés vagy túl sok vizet adsz zöldségeidnek – leggyakoribb kertészhibák
A zöldségeknek rendszeres vízadagolásra van szükségük. E nélkül képtelenek a felvett tápanyagok szállítására, a fotoszintézisen keresztül történő termésre és az általános vízellátás biztosítására a növény minden részében. Ha túl gyakran hagyod elhervadni zöldségeidet, akkor elgyengülnek, és ez nem csak a termések mennyiségében és minőségében mutatkozik majd meg, hanem a fertőzéseknek is nehezebben állnak majd ellen.
Az alulöntözés tehát elgyengíti a növényeket, a túlöntözés viszont egész egyszerűen elrohasztja azok gyökereit, különösen ha a talaj vízelvezetése nem megfelelő. Azonban jó vízelvezetésű talajban sem szabad túlöntözni, hiszen még ha a víz távozik is a gyökerek közül, hajlamos magával mosni a fontos tápanyagokat is. A talajban maradó fel nem használt víz megnöveli a levegő páratartalmát, amit a gombás fertőzések kifejezetten kellemesnek találnak, azokat pedig senki sem látja szívesen a kertjében.
7. Nem törődsz a gyomokkal – leggyakoribb kertészhibák
A gyomok elrabolják a zöldségek számára fontos vizet és tápanyagokat a talajból. Legtöbbjük olyan erős gyökérzettel rendelkezik és olyan gyorsan nőnek, hogy képesek szinte észrevétlenül kiszorítani a növényeket a helyükről.