Élő kerítések
Az élő kerítések kifejezetten a természet adottságait használják ki egy-egy terület elkerítéséhez. Ezek lehetnek sövények, bokrok, és egyéb növények is. Persze várnod kell majd rájuk, hogy megnőjenek, és az elhelyezésüket is előre meg kell tervezned, illetve gondoskodnod is kell róluk. De mindezekért cserébe természetes, igazán csinos dekoratív kerítésként védik majd kertedet.
Fonott kerítések
A fonott kerítések többféle anyagból is elkészíthetők – gyakori választások például a fűz és a mogyoróvessző. A legfontosabb, hogy erős karókkal támaszd meg őket, és hogy stabil alapra kerüljenek rá, aminek az alja nem ázik át. Az alapvető designokat könnyű elkészíteni, a mutatósabb fonott kerítésekhez azonban már némi tehetség, illetve sok idő és türelem kell.
Újrahasznosított elemek
A régi ágykeretek, antik zsalugáterek, matracrugók és egyéb elemek mind összeeszkábálhatók egy igazán egyedi és meglepően szép dekoratív kerítéssé. Birtokodon bizonyára rengeteg régi, már haszontalannak ítélt „kacat” hever, amiket kicsit megtisztítva beépíthetnél kerítéseidbe. Persze jó eséllyel hagyományos anyagokra is szükséged lesz a stabilitás biztosításához – például fém- vagy faoszlopokra.
Raklapok
A raklapokból ezernyi csodát építettek már az emberek, és ezekre temérdek példát találhatsz az interneten. Habár dekoratív kerítést is megpróbálhatsz készíteni belőlük, érdemes észben tartani, hogy ezek legfeljebb csak néhány évig őrzik meg tartásukat. Sokkal hasznosabbak szétszerelve, és meglévő kerítéseidhez hozzáadva, díszekként.
Bambusz
Ha birtokodon egész véletlenül bambuszt is termesztesz, akkor ezt is felhasználhatod dekoratív kerítéseidhez. Ez persze nem egyszerű feladat, de rengeteget spórolhatsz, ha az alapanyag nagy részét magadnak termeled meg hozzá. A „nyers” bambuszok 4-5 évig bírják majd, azonban a megfelelően kiszárított és lekezelt bambuszok addig használhatók, amíg hajlandó vagy karbantartani őket.
Manfred Antranias Zimmer képe a Pixabay -en.