Mikroklíma
Ha kertészkedni is szeretnél a kerítés közelében, akkor arra is ügyelned kell, hogy ezzel hogyan befolyásolod majd a közeli ágyások mikroklímáját. Ez különösen akkor fontos szempont, ha tömör, vagy szűkösen rakott paneleket tervezel használni dekoratív kerítésként, hiszen ezek a legtöbb szelet és napfényt felfogják.
Ez persze néhány esetben még hasznos is lehet, hiszen ideális körülményeket teremthetsz velük az árnyékkedvelő növényeid számára, azonban a napigényes növények nem fognak olyan bőségesen teremni. Ne feledd továbbá, hogy a napfény hiánya a hőmérsékletet is befolyásolja.
Légmozgás
A hőmérsékleten, napfényen és szélen kívül gondolnod kell a légmozgásra is. Egy tömör paneles kerítés jelentősen felfoghatja a légmozgást, ami párás környezetben probléma lehet, mert ilyen körülmények között sokkal könnyebben terjednek a gombák és egyéb kórokozók. Mindez annak köszönhető, hogy a megöntözött talaj nehezebben szárad meg, ha nincs megfelelő légmozgás felette, ideális környezetet teremtve ezzel a kórokozók számára.
A nedvesebb éghajlatokon érdemes tehát jól szellőző, nem tömör kerítést használni. Ezzel szemben szárazabb éghajlatokon előnyös lehet, ha a levegő bennragad a növények között, hiszen ezzel növeli a páratartalmat, és lassítja a talaj kiszáradását. Ennek köszönhetően valamivel ritkábban kell majd az öntözéssel foglalkoznod.
Vízelvezetés
A vízelvezetésre szintén oda kell figyelned, ha növényeket is tartasz a kertben, különösen, ha egy lejtőre tervezel kerítést felhúzni. Egy tömör kerítés hajlamos felfogni a vizet a lejtő alján, ahol az összegyűlik, és kirohaszthatja a közelben ültetett növények gyökereit (nyáron pedig a szúnyogok is szívesen szaporodnak az ilyen állóvizekben). Persze ha jól tervezed meg, egy jó tömör (vagy tömörlábú) kerítés segíthet elvezetni a vizet növényeidtől.