Ennek oka, hogy a növény gyökérzete nem található meg elég mélyen, nagyjából 40 centiméterig húzódik a föld felszíne alatt – amennyiben szeretnénk ez a problémát elkerülni, érdemes a hidegebb időszak megérkeztével kékszakállunkat szalmával és levelekkel lefedni 30 – 40 centiméter magasságig úgy, hogy semmilyen csapadék ne juthasson majd annak gyökeréhez.
Fontos, hogy megfelelő figyelmet fordítsunk a növény metszésére is, így biztosítva, hogy évente megújuló dísze legyen kertünknek.
Hogyan végezzük el a kékszakáll metszését?
Minden év márciusában kell sort keríteni a metszésre, amikor is vissza fogjuk vágni a növényi ágakat megközelítőleg 20 – 30 centiméteresre – ezekből képes lesz majd a tavasz folyamán új hajtásokat kialakítani, melyek ősszel otthont fognak adni az illatos virágoknak.
Abban az esetben, ha a metszést nem végezzük el, akkor növényünk elkezd majd gyengülni, mind leveleiből, mind virágaiból sokkal kevesebbet fog majd fejleszteni, így esztétikai értékéből is veszíteni fog majd.
Milyen igényeket kell teljesíteni a növény számára?
A kékszakáll rendkívül sok napfényt igényel, így mindenképpen meleg területet biztosítsunk számára, arra viszont figyeljünk oda, hogy a talajnak jó legyen majd a vízgazdálkodása. Ennek összetétele lehet nagyrészt humuszos föld egy kisebb mennyiségű homokos résszel.
A növény rendkívül jól tűri a szárazságot, így akár sziklakertben is képes megfelelően fejlődni, esetleg rézsűbe is ültethető. Fagytűrő, fiatalon nagyon gyorsan képes fejlődni, ugyanakkor a téli időszakban könnyen visszafagyhat – mégis, ez sem fogja befolyásolni sem a növekedését, sem virágzását a következő évben.
Amennyiben növényed dézsában található meg, akkor érdemes átteleltetni – ebben az esetben tavasszal érdemes erősen visszametszeni a növényt az imént leírtak alapján, ezzel biztosítva, hogy a kékszakáll egészséges hajtásokat hozhasson, illetve gazdagon, sűrűn virágozhasson.