A kékszakáll hazánkban is kedvelt díszcserje, amennyiben szeretnéd feldobni kertedet, ez az árvacsalánféle könnyedén segítséget nyújthat majd. Mostani cikkünkből ismerd meg Te is a kékszakáll cserjéket!
A kékszakáll az árvacsalánfélék családjába tartozó nemzetség, melynek fás szárú fajai vannak. Rendkívül kedvelt a hazai kertészek körében is lilás-kékes virágzatával, melyek a nyár végétől egészen októberig nyílnak, valamint levendula illatú leveleivel. Ágai sűrűek, ívesen állnak, szoliter növényként is remekül mutat, de csoportosan is ültethető, akár sziklakerti növényként is megfelelő.
Nevelése nem igényel különösebb odafigyelést, mégis, amennyiben szeretnénk, hogy megfelelően fejlődjön, valamint virágzása is kimagasló szépségű legyen, egy-két dologra érdemes odafigyelni termesztése kapcsán.
Hogyan érdemes gondozni, amennyiben nevelése mellett döntünk?
Mindenekelőtt ültetésével kell majd foglalkozni – fontos, hogy talaját megfelelően előkészítsük, még a növény kiültetése előtt. Figyelj oda, hogy a földet megfelelően átforgasd a cserje elültetése előtt, hogy majd friss, porhanyós földhöz jusson.
Talajtípus szempontjából nem igényes, a legtöbb földben megfelelően képes fejlődni, azonban lehetőleg kerüld a túlzottan agyagos területeket, ugyanis a növény számára létfontosságú lesz majd a megfelelő vízáteresztés. Amennyiben már kiválasztottuk növényünket, akkor nagyjából kétszer akkora gödröt kell majd számára ásnunk, mint amekkora konténerben hazahoztuk – akkor ültetjük be jól növényünket, ha annak törzse pontosan a fölszínnél kezdődik. Mindenképpen használjunk a folyamathoz tápanyagdús földet.
Ha azt szeretnénk, hogy virágzása bőséges legyen, válasszunk számára napos, lehetőleg déli fekvésű területet.
Ültetése után rendkívül fontos, hogy bőséggel megöntözzük a cserjénket, így elérve annak megfelelő gyökérfejlődését. A téli időszak közeledtével a cserjék kapcsán gyakorta ütközünk abba problémába, hogy a növény nagyobb mértékben elgyengül.