Mire jó a kávézacc a kertben? Ezekre jó a kávézacc a kertben

Mire jó a kávézacc a kertben?

VN, NA
hirdetes

Ha te is gyakran készítesz magadnak kávét otthon, akkor bizonyára rendszeresen összegyűlik konyhádban egy jó adag zacc, amivel már nem igazán tudsz mit kezdeni. A legtöbb esetben éppen ezért a kukában köt ki, pedig egy tapasztalt kertész kezében a kávézacc egy nagyon hasznos, értékes anyag lehet. Legyen szó a növények táplálásáról vagy a kártevők elrettentéséről, a zaccnak semmi keresnivalója a kukádban. Íme néhány bevált módszer a kávézacc kerti felhasználására!

Mire jó a kávézacc a kertben?

1. Alkalmazd lassan lebomló trágyaként

A kávézacc meglepően sok fontos tápanyagot tartalmaz a növények számára, ezért akár trágyaként is bevethető kertedben. A sárgarépák, az azáleák és a rózsák mind nagyra értékelik, ha időnként megtámogatod őket némi kávézaccal. Nincs más dolgod, mint elszórni belőle egy keveset közvetlenül a talajra, és belegereblyézni abba. A mellett, hogy tápanyaggal gazdagítja a talajt, javítja annak vízelvezetését és szellőzését is.
Még akár kávézaccos tápoldatot is készíthetsz: önts két bögre kifőtt kávézaccot 20 liter vízbe, és hagyd ázni egy éjszakát.
    

2. Etesd meg a gilisztákat

A földigiliszták, vagyis a kertészek fáradhatatlan kerti munkásai előszeretettel fogyasztják a kávézaccot is. Mivel fogaik nincsenek, a zacc durva textúrája segít összeőrölni a többi elfogyasztott élelmüket. Ha földigilisztákat tenyésztesz birtokodon, akkor heti egyszer kínáld meg őket egy bögrényi kávézaccal, illetve néhány szétszaggatott szűrővel is.

hirdetes

Ügyelj rá, hogy minden nap csak egy keveset adagolj nekik, mert hajlamosak lehetnek túlenni magukat!

3. Tartsd távol a csigákat

A csigák és meztelencsigák megkeseríthetik a kerttulajdonosok életét, azonban a kávézacc segít megvédeni tőlük növényeidet. Nincs más dolgod, mint körbeszórni azokat a növényeket vele, amikre a csigák előszeretettel rájárnak. Habár kárt nem tesz bennük, a sűrű zaccréteg lényegében ellehetetleníti számukra a kiszemelt palánták megközelítését.

4. Gazdagítsd komposztodat

A kávézacc remek nitrogénforrásként szolgálhat komposztod számára, ezért érdemes időnként ahhoz is hozzáadni egy adagot. A komposztálást továbbá elő is segítheti, ha a kávézacc még kissé nedvesen kerül a halomba.

Az igazán jó komposzt megfelelő arányban tartalmaz úgynevezett „zöld” és „barna” összetevőket. Zöld összetevőknek számítanak például a kávézacc (a szűrővel együtt), a tealevelek vagy a levágott fű, amelyek fehérjét és nitrogént visznek a komposztba. A barna összetevők ezzel szemben azok a száraz levelek, fűrészpor és újságpapír-darabok, amelyek szénnel dúsítják a komposztot. Az ideális arány általában 4 adag barna és 1 adag zöld alapanyag.

5. Használd talajtakaróként

A talajtakarókat általában a talaj víztartalmának megőrzése érdekében használják, de többféleképpen is segíthetnek rendben tartani ágyásaidat. Mivel a kávézaccból rengetegre lenne szükség egy érdemleges réteg talajtakaróhoz, ajánlott inkább más takarókhoz (pl. levélkomposzthoz) hozzákeverni, és úgy felhasználni. A kávézacc valójában még hatékonyabbá teheti a levélkomposztot, mert segít elkerülni, hogy az csomókba álljon össze, ami akadályozhatja a növények megfelelő fejlődését.

Mivel egyes növények érzékenyek lehetnek a kávéban található koffeinre, általában érdemes csak egy kis adagot használni erre a célra.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

88/2008. (VII. 18.) FVM rendelet

Az állatoknak a szállítás és a kapcsolódó mûveletek közbeni védelmére vonatkozó... Tovább

autotróf szervezetek

azok az élőlények, amelyek környezetük szervetlen anyagaiból (C02, H20, ionok) építik fel... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Házi kert kert Kertészet