Naptejtilalom több országban is létezik már
2020-től tilos naptejet, illetve egyéb UV- szűrős kozmetikai készítményt használni a Fülöp-szigetektől keletre fekvő Palau szigetállamban. Az ok egyszerű, az előző oldalon említett vegyi anyagok károsítják a korallokat, illetve veszélyesek a hínárokra, a halakra és a tengeri sünökre is. Az állam már korábban bevezette a tiltást, de ekkor még csak a Medúza-tó vált naptejmentessé.
A csendes-óceáni ország kormányának szóvivője, Olkeriil Kazuo riasztó számokkal indokolta a döntést. Eszerint ha óránként „csak” négy hajó érkezik turistákkal a legnépszerűbb célpontokhoz, és minden turista 30 milliliter naptejet ken magára, az azt jelenti, hogy három óránként közel négy liter naptej oldódik fel a vízben, tehát naponta nagyjából 10-20 liter kozmetikum kerül az óceánba. Ez pedig eszméletlen mértékű szennyezért jelent. A tilalmat megszegő boltok 1000 dollárig terjedő büntetésre számíthatnak, a behozott flakonokat pedig elkobozzák a turistáktól.
Azonban nem Palau az egyetlen példa, nem olyan régen Hawaii törvényhozói is elfogadták a hasonló rendelkezéseket. Itt csak azokra a szerekre szól a tiltás, amelyek tartalmazzák a két legveszélyesebb összetevőt, az oxibenzolt és az oktinoxátot.
Használj mást naptej helyett!
A naptejen kívül számos lehetőségünk van arra, hogy megvédjük magunkat. Minden alkalommal, ha strandra mész, vigyél magaddal kalapot, kendőt, vagy napernyőt. Másik egyszerű megoldás az, hogy tölts el minél kevesebb időt a napon.
Szakértők általános javaslata, hogy a 11 és 15 óra közötti időszakban kerülni kell a napon tartózkodást, különösen vízpart környékén, mivel a víz az UV-sugarak jelentős részét visszaveri, ezáltal pedig fokozza a roncsoló hatást is. Lehet egyébként, hogy ciki a vízben is pólót hordani, ugyanakkor hasznos, mivel véd a Nap sugaraitól. Egy biztos, bármit is választasz, az ne a naptej legyen!