Nyár van, tikkasztó a hőség, a legtöbb ember ilyenkor ellátogat a Balatonhoz, vagy valamelyik közelben lévő tóhoz, a szerencsésebbek pedig leugranak a tengerparthoz. Bárhova is megyünk, szinte mindig van velünk naptej, amivel megvédjük magunkat a Nap erős sugaraitól. Azzal azonban szinte senki sincs tisztában, hogy ez milyen következményekkel jár, most ennek jártunk utána!
A naptej összetétele, környezetre gyakorolt hatása
A legtöbb készítmény 18-20 összetevőt tartalmaz, ezeket az FDA, vagyis az Amerikai Élelmezési-, és Gyógyszerügyi Hivatal engedélyezi. Az összetevők között találunk két ásványt, a titánium-dioxidot és a cink-oxidot, emellett pedig olyan szerves vegyületeket, mint az oxibenzon, az oktinsalat, vagy az oktinoxát. Ezeknek a vegyületeknek számos elnevezése ismert, ezért nem biztos, hogy pontosan ilyen néven fogod megtalálni a naptejed csomagolásán.
Egy biztos, mindkét vegyületcsoporttal kapcsolatban léteznek egészségügyi aggodalmak, ráadásul egyes kémiai összetevőkről már az is kiderült, hogy képesek behatolni a bőrbe, és befolyásolni a szervezet hormonháztartását és szaporító funkcióit. A 4-MBC nevezetű összetevő például bizonyítottan káros az élőlények hormonrendszerére. Voltak korábban patkánykísérletek is, ekkor bizonyosodott be, hogy a vegyülettel kezelt egyedek születési súlyban és túlélési rátában is alul múlták a kontrollcsoport példányait.
Érdekes, hogy ez az anyag nem is szerepelhet a napkrémekben aktív összetevőként, mégis találtak három olyan terméket, melyekben inaktív összetevőként jelen volt. Az oxibenzon hatását is tesztelték már különböző halfajon, és arra jutottak, hogy az oxibenzon lényegesen csökkenti az állatok szaporodási képességeit. Más kutatások a napkrémek főbb összetevőinek hatását vizsgálták, a korallzátonyokra nézve. Kiderült, hogy az oxibenzon és az oktinoxát elősegíti a korallokat tápláló algák vírusos megbetegedését, ez pedig a korallok kifehéredéséhez és halálához vezet.
Ugyanakkor problémát jelent a különböző ásványok bányászata és feldolgozása is, mivel az előállítás során jelentős mennyiségű veszélyes hulladék képződik. Nehéz megmondani, hogy mekkora ez a mennyiség, mivel a gyártók nem igazán nyilatkoznak ezzel kapcsolatban, de becslések szerint több mint kétszer annyi mérgező vegyületet juttat a környezetbe, mint maga a vegyipar. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon további részletek következnek, érdemes lapozni egyet!