Tápanyagigénye
A karalábé igen tápanyagigényes növény. A növényt folyamatosan tápanyaggal kell ellátni, így az öntözés alatt érdemes komposztteával gazdagítani a vizet, ezzel elősegítve fejlődését. Ültetés előtt a talajba használjunk műtrágyát.
A karalábé fajtái
A karalábé közel két tucat fajtából áll, különféle méretű, színű, aromájú, alakú, betegségekkel szemben ellenálló és hosszú ideig tárolható. Választhatunk örökös vagy hibrid fajták közül is. Kizárólag esztétikai preferenciája alapján választhatunk a zöld és a lila karalábéfajták közül. Mindkét esetben a zöldség belseje fehér. Néhány szakács szerint a lila fajták édesebbek lehetnek.
Betakarítása
A karalábé színe a növekedés folyamán nem igazán változik, csupán a méretének növekedésére támaszkodhatunk a betakarítás előtt. A fiatal növénynek a legjobb a textúrája és az aromája, így akkor érdemes kihúzni a földből a teljes növényt, amikor a gumó átmérője 5-7 centiméter között van. A karalábékat hűvös, száraz helyen tároljuk a betakarítás után egészen addig, amíg nem fogyasztjuk el vagy nem használjuk valamelyik receptben. A karalábé egy hónapig is eláll, ha hűtőben tároljuk.
Ültetése
A karalábé a kertben érzi magát a legjobban, így a balkonos ültetést annyira nem kedveli. A karalábét magról ültessük közvetlenül a kertbe, egyszerűen belenyomkodva a talajba a vetőmagokat. A magokat egymástól körülbelül 10 centiméterre ültessük el egymástól, hogy a növény megfelelően fejlődhessen.
Általános betegségek, kártevők
A karalábét a kártevők közül leginkább a hernyók kedvelik, azok közül is a káposztaféreg. A növény megóvásához használjunk diatómaföldet vagy egy gallért a zöldség körül, amely segít távoltartani a különböző kártékony rovarokat. A karalábé alapjába véve a betegségekkel szemben ellenálló növény, így ettől nem kell tartanunk.