A karalábé a levesek egyik alapja, emellett önmagában is rendkívül finom, és tele van vitaminnal. Hogyan termesszük a kertben? Mit kell a karalábéról tudni?
A karalábé sokoldalú zöldség, amelyet magában vagy számos receptben felhasználatunk. Ugyan nem sokan fogyasztjuk, mégis a húsleves egyik alapja, de rengeteg finom étel készíthető belőle. Sőt, akár több káposztaféle helyettesítésére is kiváló. A karalábé a káposztafélék csoportjába tartozik. Nyersen fogyasztva friss, ropogós. Magas vitamintartalma miatt a gyógyászatban is előszeretettel használják méregtelenítésre.
A karalábét könnyű termeszteni, még a kezdő kertészeknek is. Akár már a szezon előtt elültethetjük a borsóval és a retekkel egyidejűleg. A karalábé nagyon hidegtűrő növény, és ideális esetben már a talaj felmelegedése előtt betakaríthatjuk. A karalábé íze a betakarítás napján a legzsengébb.
A karalábé fényigénye
A karalábénak teljes napfényre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően nőjön és jellegzetes ízét megkapjuk. Mivel a karalábé egy gyorsan fejlődő, kora szezoni zöldség, érdemes akár olyan fák közelébe ültetni, amelyek még nem hajtottak ki, így nem árnyékolják a növényt egyáltalán.
Talaj
Habár a karalábé nem gyökérzöldség, ugyan azokat a körülményeket kedveli, mint a sárgarépa vagy a retek: nedves, gazdag, agyagos. Emelt ágyással például zsengébb karalábékat kapunk.
Vízigénye
A karalábét folyamatosan öntözzük, hiszen a nedves talajt szereti. Szerencsére a hideg tavaszi talajban nem nehéz nedves közegben tartanunk. A talaj tápanyagtartalmának növelése érdekében a vízbe érdemes komposztteát alkalmazni minden alkalommal.
Hőmérséklet és páratartalom
Mint sok káposztaféle, a karalábé is legjobban a hűvösebb időben nő. A nyári hőmérséklet érkezésével a karalábé már be is takarítható. A be nem takarított növények a meleg időjárásban virágzásnak indulnak, és ebben az esetben már nem olyan finom az ízük.