Karácsonyi növények – A ciklámen
Ezek a hideg-évszaki növények egészen 4-5°C-ig tűrik a hideget, ezért is olyan népszerűek a téli hónapokban. A megfelelő körülmények között több mint 8 héten át virágozhatnak!
Gondozása
Helyezd szórt, nem túl világos fénybe. A virágzás meghosszabbítása érdekében védd a meleg huzattól, és távolítsd el az elvirágzott virágokat és a sárga leveleket (az egész levélszárral együtt). Az öntözést ne felülről, hanem aluról végezd – helyezd egy tálkába és hagyd, hogy 15-20 percig magába szívja a vizet. Ne öntözd a leveleket, és ügyelj rá, hogy áztatáskor se legyenek vzesek.
Kidobjam vagy megtartsam?
Nem érdemes megtartani! A cikláment nehéz újra virágzásra késztetni!
Karácsonyi növények – A rozmaring
A rozmaringot gyakran szokás sövény vagy piramis alakúra nyírni, mintha csak egy kis karácsonyfa lenne. Friss fenyőszerű illata nagyon kellemes a hideg téli hónapok során, konyhai felhasználásáról nem is beszélve.
Gondozása
Kerüljön egy olyan nyugatra vagy délre néző ablakba, ahol sok fény érheti. Ha nem kap elegendő fényt, akkor hajlamos elhullatni a leveleit. Tartsd a talajt egyenletesen nedvesen, és ellenőrizd néhány naponta. Ugyan mediterrán növényről van szó, a rozmaring hajlamos kiszáradni, ha nem kap elegendő vizet.
Kidobjam vagy megtartsam?
Érdemes megtartani! Az utolsó fagy után (erre általában május a legideálisabb hónap) minél előbb vidd ki a szabadba. Néhány havonta trágyázd, tartós hatású műtrágya golyókkal, és hagyd, hogy természetesen nőjön.
Karácsonyi növények – Az amaryllis
Ezek az egzotikus növények nagyjából 4-6 héttel a hagymák elültetése után virágzanak. Egyes változatokon a virágok előbb jelennek meg, mint a levelek.
Gondozása
Helyezd fényes helyre, lehetőleg az ablakba, és ne az árnyékos dohányzóasztalra, ahol petyhüdté válhat. Néhány naponta forgass egy kicsit a cserépen, hogy egyenesen nőhessen. A talaj mindig legyen egyenletesen nedves, de ne öntözd túl.
Kidobjam vagy megtartsam?
Javasolt megtartani. Miután a virágok elhalványulnak, vágd vissza a szárukat, de tartsd meg a leveleket, ugyanis azok segítenek tápanyagot biztosítani a bimbók számára. A fagyveszély elmúlása után helyezd ki árnyékos helyre. A nyár végén vagy ősz elején hagyd, hogy nyugalmi állapotba kerüljön, majd helyezd át a garázsba vagy a pincébe. Vágd le a sárga leveleket, és ne foglalkozz vele (ne is öntözd!) egészen novemberig, amikortól folytathatod az öntözést, és minden kezdődhet elölről.