A kapor gondozása
Trágyázás
A kapormagok elvetése előtt áss az ágyásba egy adag általános műtrágyát, valódi trágyát, vagy komposztot. Ezen felül nem igazán lesz szükséged több trágyázásra, de ha úgy veszed észre, hogy a kapor gyengeség jeleit mutatja, akkor támogasd meg egy kicsit folyékony műtrágyával.
Öntözés
A kapor rendszeres öntözést igényel – ne hagyd, hogy a talaj teljesen kiszáradjon alatta, különben felmagzik.
Metszés
Ha szeretnéd minél hosszabbra húzni levélszüretelést, akkor nyesd le a magfejeket, mielőtt teljesen kifejlődnének.
Gyakori problémák
Ha az ember kellően megtrágyázza ültetés előtt, és ügyel a fent említett 45cm-s távolságra, akkor nem sok dolog miatt kell aggódnia. Általában olyan kártevők támadják meg ezt a zöldséget, amelyek más növényeket is a kertben. Ügyelj oda az ágyások tisztaságára és szükség szerint alkalmazz vetésforgót.
Levéltetvek
A levéltetvek szinte minden növényre rátelepednek, de szerencsére a katicák nagyon szívesen időznek a kaporvirágok közelében, és fogyasztják nagy mennyiségben ezeket a kéretlen kártevőket. Ha a katicák nem segítenek, egy határozott, gyors hidegzuhany a kerti slagból segít lecsapni a tetveket a kaporról. Igazából ujjal is össze lehet nyomni őket, ha azt látod, hogy valahol összegyűltek.
A nagy sárgafűbagoly hernyói
A nagy sárgafűbagoly hernyói szintén előszeretettel dézsmálják meg a kertet, ráadásul ezek a kártevők a talaj közelében rágják szét a kaprot, ezzel az egész növényt elpusztítva. Szórj szét egy adag kovaföldet a kapor körül, hogy kiszárítsd a hernyókat, amik hozzáérnek.
Paradicsomhernyó
Hasonlóan veszélyesek, mint bármilyen más hernyó – ezeket nem nehéz észrevenni, a kifejlett példányok ugyanis vastagok, zöldek, akár 10cm hosszúra is megnőhetnek, és hátsó végükön egy szarvacska is látható.
Lisztharmat
A kapor a lisztharmatra és a peronoszpórára is fogékonyak. Szerencsére mindkettő ellen lehet védekezni megfelelő távoltartással és azzal, hogy az öntözéseket reggel intézed, hogy estére megszáradhassanak. Fontos, hogy a kerti szerszámokat (különösen az ollót, amivel metszel) rendszeresen fertőtlenítsd két használat között. Ezen kívül érdemes vastag talajtakarót fektetni a kapor köré.
A kapor szüretelése és tárolása
A kapor leveleit még az előtt ajánlott leszüretelni, hogy a növény virágzani kezdene. Ha nem akarod összegyűjteni a magvakat, akkor csípd le a virágfejeket, hogy tovább szüretelhess a levelekből. Miután levágtad őket, aprítsd fel a leveleket, mielőtt hozzáadnád őket kedvenc fogásaidhoz. A leveleket ki is lehet szárítani – ehhez kösd csokorba, és akaszd őket egy meleg, de szigorúan száraz helyre. A száraz leveleket egy befőttesüvegben tárold. Érdemes megjegyezni, hogy a szárított kapornak kevesebb íze van, mint a frissnek, ezért többre lesz szükséged belőlük az ízesítéshez, de illatuk ettől függetlenül nagyon kellemes.