A kamélia metszése
A kaméliákat nem igazán kell metszeni, de ha néhány águk keresztbe kezd nőni, vagy megbetegszik/elhal, akkor azokat érdemes eltávolítani. Ezt a tavaszi elvirágzást követően is el lehet végezni.
Betegségek és kártevők, melyek veszélyesek a kaméliára
A kaméliákat fenyegető kártevők ellen olyan természetes megoldásokkal védekezhetsz, mint például a neem olaj. A sziromrothadás a virágokat és a bimbókat támadja meg, és barnulást okoz ezeken a részeken. Hogy ezt elkerüld, csípd le rendszeresen az elvirágzott, virágokat, amelyek pedig lehullanak, azokat szedd össze a növény körül. A beteg virágokat nem javasolt komposztálni, mert ezzel tovább terjesztheted a betegséget.
További tippek a kaméliák gondozásához
A kaméliák sokoldalú növények, amelyek önmagukban, válaszfalként, és növénytartóban is jól mutathatnak. Íme, néhány tipp ehhez! Ha több kaméliát ültetsz, mindenképpen figyelj oda rá, hogy ne kerüljenek túl közel egymáshoz! Ezeknek a növényeknek legalább 4,5 méter helyre van szükségük minden oldalon, hogy jól érezzék magukat. Ha szeretnél virágcsokrokat készíteni belőlük, akkor a virágokat kora reggel vágd le, nem sokkal az után, hogy kinyíltak.
Ezután helyezd őket egy tál vízbe, lehetőleg egy alacsonyabb asztalon. Válassz magadnak olyan változatot, aminek a formájával később is meg leszel elégedve, és hagyj neki bőven helyet a növekedéshez. Bizonyos fajták inkább fákhoz hasonlítanak és akár 3-9 méter magasra is megnőhetnek. Érdemes megjegyezni, hogy a kaméliák nem mérgezők, sőt, bizonyos fajták leveleiből még teát is lehet készíteni, azonban mivel magas koffeintartalommal rendelkeznek, nem ajánlatos nagy mennyiségben fogyasztani belőle.
Pár érdekesség a kaméliáról
A kamélia (Camellia) a hangavirágúak (Ericales) rendjébe tartozó teafélék (Theaceae) családjának egy nemzetsége. Nagyjából száz fajt sorolnak ide, közülük több ismert dísz-, illetve haszonnövény, amik közül a legfontosabb a japán kamélia (Camellia japonica) és a tea. Nevét Carl von Linné a főképp a Fülöp-szigetek flóráját tanulmányozó Georg Josef Kamel (1661–1706) cseh botanikus nevének latinos változatából képezte.