A kamélia ültetésének menete
Fontos, hogy a kaméliákat nagyjából talajszintben ültesd el, és semmiképpen ne túl mélyen. Az ültetéshez ásott lyuk legfeljebb olyan mély legyen, mint a növény gyökerei, és kétszer olyan széles. Töltsd fel nagyjából 7-10 cm talajjal a lyuk alját, és paskold le. Ez után helyezd középre a növényt és kezd el feltölteni a lyukat talajjal, ügyelve rá, hogy a talaj középről kifelé lejtsen. A kamélia gyökerei 5-10 cm-rel a talaj fölé kerüljenek. A gyökérzet tetejét ne talajjal fedd be, hanem alkalmazz talajtakarót az egész gyökér körül legfeljebb 2-2,5cm vastagságban. Ha mindez megvan, öntözd meg kaméliádat alaposan.
Ültetés növénytartóba
A kaméliákat növénytartóba is kiültetheted, ügyelve rá, hogy jó vízelvezetésű talaj kerüljön alájuk (lehetőleg legalább 50%-os organikusanyag-tartalommal). Növénytartós ültetés esetén ajánlott kisebb, lassabban növekvő változatokat választani.
A kamélia gondozása
A kamélia talajigénye
Kaméliáknak jó vízelvezetésű talajra van szükségük, lehetőleg 6-6,5 (tehát enyhén savas) pH értékkel. Ügyelj rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon.
A kamélia trágyázása
A gyökerek a hűvösebb hőmérsékleteket kedvelik, amit egy durván 5cm-es talajtakaró-réteggel oldhatsz meg tűlevélből vagy aprított fakéregből. A kaméliákat kifejezetten nekik szánt műtrágyával táplálhatod, vagy általános 10-10-10-es műtrágyával. Tedd ezt tavasszal, miután a virágok lehullottak róla. Július után ne trágyázz, mert a kései táplálástól leeshetnek a bimbók.
A kamélia vízigénye
A kaméliák az első néhány évben rendszeres öntözést igényelnek, az után pedig elég, ha a talaj folyamatosan nyirkos (de nem átázott) alattuk. A szárazabb éghajlatokon nyaranta több vízre is szükségük lehet. Ezzel viszont még nincs vége, a következő oldalon tartogat pár dolgot, amit érdemes elolvasnotok!