Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

ZH
hirdetes

A kaméliák az egyik legszebb cserjék lehetnek a kertedbe, persze csak akkor, ha megfelelően gondozod őket. Ebben a cikkekben összegyűjtöttünk egy olvasónk kérésére, hogy mikor van szüksége plusz tápanyagra, és hogy hogyan kell megfelelően műtrágyázni.

kamélia bokor

Hogyan és mikor műtrágyázzuk a Kaméliát?


K: Nemrég költöztem, és az új udvaromban egy kamélia cserje található. Soha nem volt még ilyenem, de nagyon szeretném, ha virágozna, mert gyönyörűek a virágai. Szükséges-e műtrágyázás, és ha igen, mi a legjobb módja ennek?

V: Milyen szerencsés kaméliát örökölni! – egy gyönyörű tavaszi virágzó cserjét, amely fajtától függően piros, fehér vagy rózsaszín virágzást biztosít. Trágyázásuk megerősítheti a növényeket és több virágzást ösztönözhet, de ezt a megfelelő módon, a megfelelő időben kell megtenni.

A KAMÉLIA MŰTRÁGYÁZÁSA


A kaméliák gondozása során az egyik legfontosabb dolog, amit észben kell tartani, az az, hogy kedvelik a savas körülményeket, ahogy az azáleák és a rododendronok is. „A krétás vagy lúgos talajokon nem képesek felvenni annyi vasat és mangánt, hogy a klorofill legyen, hogy leveleik zöldek maradjanak” – mondja kertészeti szakértőnk. Ennek eredményeként a lombozat sárgul – és gyakran a levelek is kisebbek. Ezért válasszunk erdei műtrágyát, hogy környezetük optimális legyen az egészséges növekedéshez.

hirdetes

Amikor a kaméliák öntözéséről van szó, ne feledjük, hogy a kemény csapvíz növeli a talaj lúgosságát. Ha olyan területen élünk, ahol ez megtalálható, sokkal jobb, ha befektetünk egy esővízgyűjtő hordóba, hogy lehetőség szerint felhasználhassuk a gyűjtött esővizet.

A kora tavaszi, jól rothadt komposzttal végzett talajtakarás szintén előnyös ezeknek a növényeknek – mondja Negus János kertész – bár arra figyelmeztet, hogy tartsuk távol a tövektől (ez rothadásához vezethet). Ez értékes tápanyagokkal gazdagítja a talajt, amikor lebomlik. Segít a talaj nedvességtartalmának fenntartásában is, ami megakadályozhatja a rügyek lehullását nyáron – magyarázza. A műtrágyázás előtt gereblyézzünk fel minden meglévő talajtakarót, majd cseréljük ki, szükség esetén töltsük fel.

MIKOR KELL A KAMÉLIÁT MŰTRÁGYÁZNI?


János szerint a kaméliák etetésére a legalkalmasabb időszak általában április környékén van – ilyenkor a virágzás elhalványul. Ez elősegíti a növények támogatását a virágzás befejezése után, mondja. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használunk, nyár elején másodszor is kijuttathatjuk őket, hogy elősegítsük a következő évi virágok erős bimbófejlődését. A gyorsan felszabaduló műtrágyákat gyakrabban lehet kijuttatni a tenyészidőszak során – a konkrét útmutatásokért tekintsük meg a saját utasításait. Akárhogy is, július vége után ne etessük a kaméliákat – tanácsolja János.

Az agrároldal egyetért, és megjegyzi, hogy a kaméliák későbbi nyári trágyázása miként okozhatja a rügyek lehullását. Ennek az az oka, hogy serkenti a friss növekedés kitörését, amelyet aztán az őszi első fagyok károsíthatnak.


A műtrágyázás a kamélia karbantartásának egyszerű része, és elősegíti a fejlődésüket, mindaddig, amíg megfelelő időzítést kap, és az igényeiknek megfelelő takarmányt használunk. Ha pedig úgy döntünk, hogy egy cserepes típusú kaméliát is felveszünk a gyűjteményünkbe, a fenti tanács továbbra is érvényes.


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajjavítás

a szokásos ->agrotechnikán túlmenő olyan beavatkozás, amely a kedvezőtlen fiz., kém. v.... Tovább

baromfiipari állatifehérje-liszt

a ->baromfifélék vágási melléktermékeiből főzéssel, zsírtalanítással, derítéssel és... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés virág