Mostani cikkemben a kajszi metszéséről fogok nektek beszélni, szeretnék mindent elmondani nektek arról, hogy mikor és hogyan kell elvégezni a kajszi szakszerű metszését ahhoz, hogy bőséges és egészséges termésünk legyen, tartsatok velem most is!
Cikk ajánló
A kajszi metszése - Néhány szóban a kajsziról
A török hódoltság idején kezdték meg Magyarországon a kajszi termesztését, ma viszont már ott tartunk, hogy számtalan magyar fajtával lehet találkozni, amiket mi állítottunk elő. A kajszi gyümölcse gömbölyű, kissé lapított, héja narancsszín sárga, a nap felöli oldalon bíborszínű mosottsággal. Húsa éretten kellemes ízű, lágy, ízletes.
A kajszi gyümölcsét nyersen is fel lehet használni, de készülhet belőle gyümölcslé, befőtt, lekvár, dzsem, a mélyhűtéssel tartósított gyümölcsök sütemények, torták, bólék ízesítéséhez is alkalmasak, nem utolsósorban pedig pálinka készítésére is kiváló!
A kajszi aszalva is megtartja vitamin-, és tápanyagtartalmát, de leginkább azért értékes, mert magas rost-, karotin-, és cukortartalmú. Magjából olaj sajtolható, amit a szépségipar használ fel, de készül belőle szappan, valamint üzemanyag is. A kajszi a rózsafélék családjába tartozik, fája 4-8 méter magasra nő meg, mára az egyik legértékesebb, legsokoldalúbban hasznosítható gyümölcsök közé tartozik.
A kajszi metszése – Miért fontos a kajszi metszése?
Egyrészt a szakszerűen megmetszett kajszi sokkal szebben mutat, mint a metszetlen társai, másrészt pedig sokkal gazdagabban terem, mint egy elhanyagolt fa. A kajszi esetében nagyon fontos tudni, hogy nagy terméshozamú fa kialakítását már a növény ültetésének első évében el kell kezdenünk, és teljes élettartamán keresztül folytatnunk kell.
A metszéssel elérhetjük, hogy minden évben bőséges és egészséges termést produkáljon a fánk, és ha megtanuljuk a szükséges lépéseket, akkor gyerekjáték lesz ez a művelet. Most pedig nézzük azokat az elengedhetetlen tanácsokat, amikre szükségünk lesz a kajszi metszéséhez, a következő oldalon folytatom, érdemes tehát lapozni egyet!