A kajszi metszése - mikor és hogyan kell metszeni a kajszit?

A kajszi tavaszi metszése – Miért, mikor, hogyan? Szakértőnk válaszol!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
A kajszi metszése szakszerűen

A kajszi metszése – A kajszi metszésének időpontja

A kajszi metszésére tél végén vagy kora tavasszal kert sort kerítenünk, legideálisabb időpont az, amikor az ágakon már kipattanni készülnek a virágrügyek. Ekkor ugyanis a fa elkezd aktívan fejlődni, beindul a növekedés, a virágzás és a lombképződés. Ilyenkor a metszés során keletkező sebek sokkal könnyebben és gyorsabban gyógyulnak, ezért kisebb az esély arra, hogy a különböző betegségek bejutnak a fa szöveteibe. 

A kajszi metszése – Hogyan végezzük el a kajszi metszését?

Mint említettem, már az ültetés első évében el kell végezünk a metszést, ezzel ugyanis elő tudjuk segíteni az erős és egészséges ágszerkezet kialakulását. A növény életében nagyon fontos a korai és a későbbi években végrehajtott metszés is, mivel ezek mindegyike hozzátesz az egészséges fejlődéshez és a bőséges terméshez. 

A kajszi metszése – Hogyan metsszük a kajszit ültetés után? 

hirdetes

Vizsgáljuk meg a növényünket és keressünk meg azokat az erős ágakat, melyek nem függőlegesen felfelé nőnek, hanem sokkal inkább a fa törzsével széles szöget bezáróan állnak – ezeket az ágakat kell megtartanunk és nevelnünk, ezek fogják majd a korona fő vázát alkotni. Az ültetés utáni metszés során távolítsuk el a sérült, letört, valamint a túl kis szöget bezáró ágakat, de metsszük le azokat is, melyek a talajtól 40-50 centiméterre helyezkednek el (a fa magasságát kb. 100 centiméterben határozzuk meg).

A megmaradó ágak legalább 15 centiméterre essenek egymástól, ennek tükrében távolítsunk el további ágakat, a megmaradó oldalsó részeket pedig metsszük vissza 8-10 centiméteres hosszúságra, arra ügyelve, hogy minden ágon legalább egy rügy legyen.

A kajszi metszése – Hogyan metsszük a kajszit a későbbiekben? 

A második évi metszésnek az a célja, hogy a megkezdett koronakialakítást tovább erősítsük, valamint, hogy néhány új ágat hagyjunk tovább fejlődni. Ennek tudatában a rossz szögben, rossz irányban, függőlegesen felfelé, és lefelé növő ágakat tőből távolítsuk el. Ismételten figyeljünk arra, hogy a megmaradó ágak legalább 15 centiméterre essenek egymástól, az előző év vezérágait pedig metsszük vissza 60-70 centiméterre.

A további években már könnyebb dolgunk lesz, mivel a koronaszerkezet elkészült. A harmadik évtől már csak a beteg, fagykárt szenvedett ágakat kell eltávolítani, valamint az idős mellékágakat, amik már biztosan nem fognak termést hozni. A koronát érdemes ritkítani, hogy szellős legyen és a napfény bejusson a korona belsejébe is. Remélem, hogy mindent sikerült elmondanom a kajszi metszésével kapcsolatban, kérdés esetén keressetek nyugodtan Facebook-oldalunkon! 

Mennyire találtad hasznosnak a kajszi metszéséről szóló cikkünket?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

etológia (szokástan, viselkedéstan)

az állatok viselkedésével foglalkozó tudományág. Célja, más tudományágak eredményeit... Tovább

libatop (libaparéj, Chenopodium)

a libatopfélék (Chenopodiaceae) családjának egyik, gyomnövényekben gazdag nemzetsége.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs kert Kertészet