A kajszi metszése - mikor és hogyan kell metszeni a kajszit?

A kajszi tavaszi metszése – Miért, mikor, hogyan? Szakértőnk válaszol!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
A kajszi metszése szakszerűen

A kajszi metszése – A kajszi metszésének időpontja

A kajszi metszésére tél végén vagy kora tavasszal kert sort kerítenünk, legideálisabb időpont az, amikor az ágakon már kipattanni készülnek a virágrügyek. Ekkor ugyanis a fa elkezd aktívan fejlődni, beindul a növekedés, a virágzás és a lombképződés. Ilyenkor a metszés során keletkező sebek sokkal könnyebben és gyorsabban gyógyulnak, ezért kisebb az esély arra, hogy a különböző betegségek bejutnak a fa szöveteibe. 

A kajszi metszése – Hogyan végezzük el a kajszi metszését?

Mint említettem, már az ültetés első évében el kell végezünk a metszést, ezzel ugyanis elő tudjuk segíteni az erős és egészséges ágszerkezet kialakulását. A növény életében nagyon fontos a korai és a későbbi években végrehajtott metszés is, mivel ezek mindegyike hozzátesz az egészséges fejlődéshez és a bőséges terméshez. 

A kajszi metszése – Hogyan metsszük a kajszit ültetés után? 

hirdetes

Vizsgáljuk meg a növényünket és keressünk meg azokat az erős ágakat, melyek nem függőlegesen felfelé nőnek, hanem sokkal inkább a fa törzsével széles szöget bezáróan állnak – ezeket az ágakat kell megtartanunk és nevelnünk, ezek fogják majd a korona fő vázát alkotni. Az ültetés utáni metszés során távolítsuk el a sérült, letört, valamint a túl kis szöget bezáró ágakat, de metsszük le azokat is, melyek a talajtól 40-50 centiméterre helyezkednek el (a fa magasságát kb. 100 centiméterben határozzuk meg).

A megmaradó ágak legalább 15 centiméterre essenek egymástól, ennek tükrében távolítsunk el további ágakat, a megmaradó oldalsó részeket pedig metsszük vissza 8-10 centiméteres hosszúságra, arra ügyelve, hogy minden ágon legalább egy rügy legyen.

A kajszi metszése – Hogyan metsszük a kajszit a későbbiekben? 

A második évi metszésnek az a célja, hogy a megkezdett koronakialakítást tovább erősítsük, valamint, hogy néhány új ágat hagyjunk tovább fejlődni. Ennek tudatában a rossz szögben, rossz irányban, függőlegesen felfelé, és lefelé növő ágakat tőből távolítsuk el. Ismételten figyeljünk arra, hogy a megmaradó ágak legalább 15 centiméterre essenek egymástól, az előző év vezérágait pedig metsszük vissza 60-70 centiméterre.

A további években már könnyebb dolgunk lesz, mivel a koronaszerkezet elkészült. A harmadik évtől már csak a beteg, fagykárt szenvedett ágakat kell eltávolítani, valamint az idős mellékágakat, amik már biztosan nem fognak termést hozni. A koronát érdemes ritkítani, hogy szellős legyen és a napfény bejusson a korona belsejébe is. Remélem, hogy mindent sikerült elmondanom a kajszi metszésével kapcsolatban, kérdés esetén keressetek nyugodtan Facebook-oldalunkon! 

Mennyire találtad hasznosnak a kajszi metszéséről szóló cikkünket?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

anyabölcső

új anya nevelésekor (a ->méhcsalád megoszlásakor, pl. rajzáskor és anyaváltáskor) a méhek... Tovább

Mv Kemence (Mv 10—02)

Õszi búza Cél: malmi búza Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs kert Kertészet