Kacsatrágya a kertben

A csodatévő kacsatrágya – Így használd fel te is a kertedben!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Használd a kacsatrágyát a kertben

3. A kacsaalom komposztálása

A kacsatrágya – mint ahogy azt már említettük – kissé híg, ezért nem lehet csak úgy felkaparni a földről, mint a tyúkokét. A már szintén emlegetett nagy mennyiségű megtermelt trágya miatt szintén nagy mennyiségű alomra lesz szükséged, ha nem szeretnéd, hogy kacsáid néhány nap elteltével „bokáig” tapicskoljanak a saját piszkukban. Szerencsére ez egyáltalán nem tragédia, ugyanis a komposztált kacsaalom rendkívül hasznos lehet kerted számára. Kacsaalomnak használhatsz például szénát, szalmát, és faforgácsot is.

Érdemes úgy elhelyezni a kacsák napi vízadagját, hogy a kis elkerített, bealmozott részükön nagyjából egyenletesen oszoljon el a megtermelt trágya is. Minden nap fektess le egy durván 2-3 centinyi rétegű almot, és folytasd ezt 2 hétig. Ha megvan, akkor szedd össze az egészet egy vasvillával, és helyezd egy komposztálóba, vagy hagyd szabadon. Durván 6 nap elteltével kész is a „fekete arany”. Ha többet szeretnél tudni a komposztálásról, akkor kattints ide!

hirdetes

4. Készíts mozgó kacsaólat

Persze nem mindenkinek fekszik az, hogy kacsatrágyát villázzon össze, de nem is muszáj, hiszen akár mozgó kacsaólat is készíthetsz, amivel biztosíthatod a trágya egyenletes elosztását kertedben. A kacsák nem kifejezetten szeretnek magasra mászni és ott kotlani, mint a tyúkok, ezért elég, ha készítesz nekik egy dróthálóból készített kockát kerekekkel, amit aztán lefedsz egy ponyvával, és máris kész a vízhatlan, fedett, mozgó tyúkólad.

Ha ez megvan, akkor helyezd az ólat arra a helyre, amelynek a környékét szeretnéd betrágyázni, majd használd a fent leírt almos módszert. Két hét elteltével nem kell összevilláznod a trágyás almot, hanem elég, ha máshová mozgatod az ólat – az alom idővel belebomlik a talajba.

5. Talajtakarás kacsákkal

Ha termőfölded nem túl gazdag organikus anyagokban, akkor kérd a kacsák segítségét a talajtakarók telepítéséhez. Használd a fent említett 1. vagy 4. technikát, hogy tápanyagokkal dúsítsd a talajt, majd ültesd el talajtakaró növényeidet. Itt jön a csavar. Ahelyett, hogy később levágnád ezeket a növényeket, tereld be a kacsákat. A szárnyas jószágok szívesen elfogyasztják majd ezeket, és további trágyává alakítják őket, ráadásul amit nem esznek meg, azt garantáltan beletapossák a földbe.

Ezután kiterelheted őket a területről, elültethetsz egy újabb adag takarót, és így tovább. Ha ezt eljátszod néhány alkalommal, akkor egyrészt gazdagabbá teheted kerted talaját, másrészt a kacsatápon is spórolhatsz valamicskét. Persze ehhez olyan talajtakaró növényeket is kell ültetni, amiket a kacsák szívesen felcsipegetnek, és amiket képesek is megemészteni – ilyenek például a hajdina, a here, a rozs, a mustár, vagy a tillage radish.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

télállóság

A szélsőséges,zord téli időjárással szembeni ellenálló képesség. (fagyállóság) Tovább

Mastlteszt

a klinikailag nem szembetűnő (szubklinikai) tőgygyulladás kimutatására szolgáló reagens,... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás Növénytermesztés Talajművelés