7 növény, amiből házi kacsatápot készíthetsz

7 növény, ami segít ingyen kacsatáphoz jutni!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

A furfangos gazdák szeretik házi alternatívákkal pótolni a boltban vásárolt termékeket, különös tekintettel az élelmiszerekre. Ha azonban még többet szeretnél spórolni, akkor kacsáidat is etetheted házi készítésű tápokkal. Persze a bolti tápokkal nincs semmi gond, és jó eséllyel nem hagyhatsz fel végleg a boltba járással, de némi házi kacsatáp elkészítésével komoly időt és pénzt takaríthatsz meg. Ha szeretnéd csökkenteni a kacsatartás költségeit, akkor a következő útmutató neked szól!

Kacsatáp, ami a kertben nő

Mivel érdemes etetni a kacsákat?

A kacsák nem éppen válogatós madarak, és sok mindent gond nélkül elfogyasztanak, ha a csőrük elé kerül. Szeretik többek között a magokat, a tápokat, a morzsolt kukoricát, a rovarokat, a gyümölcsöket, a zöldségeket, a gabonaféléket és az emésztés elősegítő apró kavicsokat is. Ne feledd, hogy bármivel is táplálod kacsáidat, sok friss, tiszta vízre is szükségük lesz mellette!

Miért érdemes házi kacsatápot készíteni?

Habár a fent felsorolt kacsatáp-opciók megtermesztése, vagy beszerzése meglehetősen olcsó (vagy teljesen költségmentes), változatos étrendet kell összeállítanod nekik, hogy kiegyensúlyozottan táplálkozhassanak. Kacsáid például biztosan szívesen csipegetnek fel tücsköket és hernyókat, de nem élhetnek csak ezeken. Akár húsuk, akár tojásaik miatt szeretnél kacsákat tenyészteni (vagy csak kerti tavadba tervezel vadkacsákat csalogatni), számos okból is érdemes lehet házi kacsatápot készíteni nekik.

Olcsóbb megoldás

A kacsáknak csak életük első néhány hetében van szükségük speciális tápra. Hasonlóan a fiatal tyúkokhoz, a kacsacsibék is sok fehérjét kell, hogy fogyasszanak, amikor a leggyorsabban növekednek. Miután növekedésük lelassul, már házi kacsatáppal is etetheted őket. Ha odafigyelsz a szénhidrátok, a zsírok, a fehérjék és egyéb tápanyagok megfelelő arányaira, akkor rengeteget spórolhatsz a bolti kacsatápon.

hirdetes

Birtokod több területét is kihasználhatod

Ha kifejezetten házi kacsatápnak szánt növényeket ültetsz, akkor birtokod olyan részeit is kihasználhatod, amikkel korábban nem igazán foglalkoztál. A békalencsék például kifejezetten vízben nőnek, így ha már van vízfelület kertedben, akkor még csak nem is foglalják majd a helyet az ágyásokban.

Egészséges alternatíva kacsáid számára

A vadonban a kacsák nem bolti tápot esznek, hanem maguknak gyűjtögetnek. Egy külön kacsakert kialakításával olyan étlapot állíthatsz össze számukra, ami sokkal jobban hasonlít természetes étrendjükhöz. Persze télen így is szükséged lesz némi bolti tápra, elvégre ilyenkor nem igazán tudsz majd friss növényeket szerezni kacsáid etetésére, és sosem árt, ha van kéznél némi fehérjében gazdag táp is, amivel kiegészítheted természetes étrendjüket. Azonban minél jobban igazodsz eredeti étrendjükhöz (a vadonból), kacsáid annál egészségesebbek lehetnek.

Némely növény plusz előnyöket is kínál

Ha önfenntartó kertet szeretnél kialakítani birtokodon, akkor ebben sokat segíthet, ha magadnak termeled meg házi kacsatápodat. Először is lényegesen kevesebbet ártasz a környezetnek azzal, hogy nem kell annyiszor autóba ülnöd, hogy tápot szállíts kacsáidnak a boltból, amiért talán órákat kellene utaznod. Másodszor, számos olyan házi termesztésű kacsatáp-alapanyagot ültethetsz, amelyek kifejezetten jót tesznek a kert ökoszisztémájának.

Ilyen a már említett békalencse is, ami nem csak a kacsák egyik kedvenc eledele, hanem a tyúkok, illetve tóban élő halak is kedvelik. A békalencse továbbá segít tisztán tartani a vizet. Mivel gyorsan terjed a felszínen, segít leszorítani az algákat, mert megfosztja őket az oxigéntől és egyszerűen nem hagy helyet számukra. Amikor aztán elpusztulnak, nitrogénnel gazdagítják a vizet. A következő oldalon elmondom, milyen növényeket érdemes termeszteni! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

égés

sugárzó hő v. magas hőmérsékletű folyadékok és szilárd anyagok által a test felszínén... Tovább

Körmendi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Körmend Szabadság tér 4. 9900 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés