A jícama gondozása
Öntözés
A jícama rendszeres és bőséges öntözést igényel, hogy a talaj sose száradjon ki alatta.
Trágyázás
Havonta egyszer trágyázd jícama palántáidat, egészen a szüretig. Használj magas nitrogéntartalmú organikus vagy műtrágyákat, bőségesen.
Metszés
Egyes kertészek szerint, ha lecsipkeded a virágokat a jícamáról, azzal elősegítheted a gumók növekedését. Ezzel kedvedre kísérletezhetsz, hogy kiderítsd, nálad tényleg beválik-e. Ne hagyd felmagzani jícamáidat. A jícamák körül ezen kívül érdemes rendszeresen gyomlálni is.
Társültetés
A jícamák nagy térigényűek, ezért nem igazán érdemes más növények (vagy egymás) közelébe ültetni őket. Kivétel képezhet talán a kukorica, amire a jícama könnyedén felmászhat növekedés közben. Ezen kívül megpróbálhatod még babok, napraforgók, gyömbér és koriander közelébe ültetni őket, de ne túl sűrű napraforgóágyakba, nehogy elárnyékolják előlük a napfényt. Semmiképpen ne ültesd jícamáidat burgonya vagy paradicsom közelébe.
A jícama kártevői és betegségei
A jícamát szerencsére nem sok mindentől kell féltened. A legnagyobb „problémát” az jelenti majd, hogy sokat kell várnod meglehetősen lassan növő gumós termésére. Ha sikerül megvédened növényeidet a fagytól, akkor nem sok gondod lesz velük. Ennek ellenére érdemes tisztában lenni néhány lehetséges problémával.
Ormányosbogarak
Az ormányosbogarak ugyan megjelenhetnek jícamáidon, de ha csak kevesen vannak, akkor nem jelentenek komoly problémát. Szedegesd le őket a növényekről és dobd őket szappanos vízbe.
Gombás megbetegedések
Mint a legtöbb növényt, a jícamát is megtámadhatják gombás betegségek. Ezek elkerülése érdekében ügyelj rá, hogy öntözéskor csak a tövüknél locsolj, hogy a levelüket ne érje víz, illetve hogy kellő távolságra ültesd őket egymástól az ideális szellőzés érdekében. Emellett igyekezz kora reggel öntözni, hogy a növényeknek legyen idejük megszáradni, mielőtt felmelegedne levegő. Végszükség esetén gombaölő szereket is bevethetsz.
A jícama szüretelése
Hasonlóképpen a burgonyákhoz, a jícamát is akkor kell leszüretelni, amikor levélzete barnulni kezd és elhal. Ha az előtt ásod fel a gumókat, hogy a levélzet teljesen visszahalt volna, valószínűleg nem is lesz mit kiásnod (vagy csak nagyon pici gumókat). A teljes méretű gumók nagyjából 10-15-cmes átmérőjűek, azonban hűvösebb helyeken ennél kisebbek lehetnek, ha nincs elegendő idejük megnőni. Ásd ki őket óvatosan a talajból, ügyelve rá, hogy ne sértsd meg a gumókat. Tárolás előtt – akárcsak a burgonyákat – nem szabad vízzel lemosni őket, mert így sokkal könnyebben bepenészesedhetnek.